Batı Trakya Haber

Kasım’dan Bu Yana İlk Kez Batı Trakya’da Cuma Namazı Kılındı

Kasım ayından bu yana Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde ibadet yapılamıyordu. Bugün ilk kez Cuma namazı kılındı.

Kasım ayından bu yana Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde ibadet yapılamıyordu. Bugün ilk kez Cuma namazı kılındı.

Hıristiyan aleminin Noel bayramı dolayısıyla Yunanistan genelinde ibadethanelere yönelik gevşetilen önlemler sonrasında Kiliselerde olduğu gibi, Batı Trakya’da da Müslümanlar Kasım ayının ilk haftasından beri ilk defa camilerde Cuma namazı kıldı.

Yunanistan’da, 25 Aralık Cuma, 1 Ocak Cuma ve 6 Ocak Çarşamba günü tüm ibadethanelerin belirlenen tedbirler kapsamında sınırlı sayıda ibadete açılmasına izin verildi. Karar Yunanistan Resmi Gazetesi’nde yayınlandı.

Dolayısıyla da Batı Trakyada’da Koronavirüs tedbirleri kapsamında altı haftadan bu yana camilerde kılınmayan Cuma namazı, bu gün Gümülcine’de tarihi eski Cami’de, Koronavirüs kurallarına uygun mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyularak az sayıda cemaatle kıllındı.

Cuma namazını Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif kıldırdı. Müftü Şerif namaz öncesi as sayıda olan cemaate hitaben sunduğu vaazde, yaklaşmakta olan yılbaşı, dini ve kültürel değerlerimize bağlılık hakkında konuştu.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu