Yunanistan Haber

Kalamata’da Birlikte Eğitecekler, Eğitilecekler

"Bu, hem İsrail'in hem de Yunanistan'ın çıkarlarına hizmet edecek uzun vadeli bir işbirliğidir."

Türkiye ile Doğu Akdeniz’de anlaşmazlık içinde olan Yunanistan, İsrail’le bir savunma anlaşması yaptı.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin gerçekleştirdiği doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle Ankara ile kriz yaşayan Yunanistan, İsrail’le askeri alandaki işbirliğini genişletiyor. İsrail’le yeni bir savunma anlaşması yapan Yunanistan, aralarında Mora’nın Kalamata kentinde uluslararası bir uçuş eğitim okulunun açılmasının da bulunduğu yeni bir savunma anlaşması yaptı.

Bugün İsrail’in Atina Büyükelçiliği tarafından ilginç bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, İsrail ve Yunanistan arasında 20 yıllığına 1,68 milyar dolar değerinde Yunan Hava Kuvvetleri için Hava Kuvvetleri Okulu (eğitim merkezi) kurulması ve işletilmesi için anlaşmanın tamamlandığı ve kısa sürede imzalanacağı belirtiliyor.

Atina yönetimi, İsrailli savunma şirketi Elbit Sistemleri ile birlikte İsrail hava kuvvetleri için bir uçuş okulu kurulması planlanıyor. Bu kapsamda Yunanistan’ın İsrail’den 10 adet M-346 tipi eğitim uçağı satın alacak. İki ülke arasındaki anlaşmanın 1,5 milyar euro hacminde ve 20 yıllık bir süreyi kapsadığı belirtiliyor.

Anlaşma, on adet M-346 (Lavi) uçağının tedariğini, T-6 (Efroni) uçağının bakımını, simülatörlerin sağlanması, eğitim ve lojistik desteği içeriyor.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın imzasını taşıyan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Bu anlaşma, Yunanistan ile geliştirmekte olduğumuz mükemmel ilişkileri yansıtıyor.”

“Bu anlaşma, Yunanistan ile geliştirmekte olduğumuz mükemmel ilişkileri yansıtıyor. Bu, hem İsrail’in hem de Yunanistan’ın çıkarlarına hizmet edecek uzun vadeli bir işbirliğidir. Her iki ülkede de yüzlerce iş imkanı yaratacak ve Akdeniz’de istikrarı teşvik edecek.

Bu projenin öne çıkarılmasında işbirliği ve Yunan hükümeti tarafından onaylanmasına katkılarından dolayı Yunanistan Milli Savunma Bakanı ve arkadaşım Nikos Panagiotopulos’a teşekkür ediyorum”.

İsrail Büyükelçiliği, bu anlaşmanın önemine değinerek, bunun iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilerin, yakın işbirliğinin ve dostluğunun ek bir ifadesi olduğunu vurguluyor. Ayrıca, bu dönüm noktası niteliğindeki anlaşmanın yeni işbirliği, strateji, ekonomi ve daha fazlası için yeni ufuklar açtığına olan güvenini ifade ediliyor, ancak aynı zamanda Yunanistan Başbakanı ve hükümetinin bu projede Yunanistan’ın ortağı olarak İsrail’i seçme kararını da takdirle karşılandığı ifade ediliyor.

Son olarak açıklamada, İsrail Büyükelçiliği, iki tarafın gelecekte İsrail ve Yunan havacılık okulları arasındaki işbirliğinin diğer alanlarda da değerlendirileceği ifade ediliyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu