Türkiye | Dünya

“İyi Niyet Protokolü” İmzaladılar

"Türkiye ve Yunanistan, coğrafi olarak zaten yakın bir konumda. İleriye dönük dostluğumuzun temelini attık."

Atina Belediye Başkanı Kostas Bakogiannis ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehirler arasında “iyi niyet protokülü” imzaladı.

İstanbul’u ziyaret eden Atina Belediye Başkanı Kostas Bakogiannis, İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu ile birlikte Patrik Bartolomeos’u ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından İmamoğlu, konuk Başkan  Bakogiannis’i Saraçhane’deki makam odasında ağırladı.

Bir süre baş başa görüşen iki başkan, daha sonra İstanbul ve Atina şehirleri arasında “iyi niyet protokülü”nü imzalamak için basın mensuplarının karşısına geçti.

İstanbul ve Atina arasında kıymetli bir dostluk köprüsü kurmak için bir araya geldiklerini belirten İmamoğlu, “Atina ve İstanbul Belediye Başkanları olarak ortak çalışma alanlarımızı geliştirip, özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde şehir yönetimi, göç yönetimi, depreme hazırlık ve çevre gibi konularda fikir alışverişinde bulunmak, gerekirse diğer belediyelere de örnekler ortaya koymak ve geliştirme çabası içinde olacağız” dedi.

“Türkiye Avrupa’nın bir parçasıdır. Avrupa da Türkiye’nin bir parçasıdır.”

İmamoğlu, “Hem ekonomik hem de stratejik anlamda bu fayda, aynı zamanda yakın coğrafyaya, özellikle Avrupa’ya da moral vermiştir. Şunu unutmamalıyız: Türkiye Avrupa’nın bir parçasıdır. Avrupa da Türkiye’nin bir parçasıdır. Bizler için de toplum için de Türkiye’nin stratejik hedefi, kesinlikle budur. Burada en önemli stratejik bölgenin, lokomotifin İstanbul olduğunun farkındayız” ifadelerini kullandı.

Mustafa Kemal Atatürk ile Venizelos arasındaki dostluk ve dayanışmanın bugünler için örnek olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bu, dünya tarihinde çok özel bir tavır, çok özel bir iş birliği dönemidir. Yaşanan acılardan ders çıkaran iki lider, iki ülke arasında barış ve kardeşliği sağlamak için büyük liderlik göstermiştir. Aslında bizim üzerinde düşüneceğimiz ve faydalanacağımız değerli bir mirastır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesinin de burada bize ışık tutan ve bizim her türlü yurt dışı ilişkisinde en önemli prensibimiz olduğunu tekrar belirtmek isterim.

Değerli dostum Kostas’ın, İstanbul’da, bizlerle beraber olması, bu güzel başlangıcı birlikte yapmamız, gerçekten beni çok mutlu etmiştir. Dostum Kostas ile bunu kutlar, ikinci adımını da atacağımızı ifade etmek isterim. İki şehir arasındaki iş birliklerini, daha somut olduğunda kamuoyu ile paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Biz, dış politika uygulamıyoruz”

Konuk Başkan Bakogianni, “Türkiye ve Yunanistan, coğrafi olarak zaten yakın bir konumda. İleriye dönük dostluğumuzun temelini attık. İki ülke insanın ne kadar ayrıştırıcı konular varsa, bir o kadar da birleştirici konular vardır. İki halk ne zaman isterse, o zaman devletler de uygulayabilir. Bu uygulamada karşılıklı anlaşıyoruz. Şehirlerin ortak noktaları, birleştirici olmalarıdır. Tabii ki biz, dış politika uygulamıyoruz. Aynı zamanda karşılıklı görüşmelerimiz oluyor. Bizim arzumuz; çalışıp, iş birliği yapmak, ki kurulacak olan iletişim ve dostluk köprüsünün temelleri sağlam olsun. Belki bu yolculuk uzun olabilir, zor da olabilir. Ancak biz, gerekli önlemlerimizi almış durumdayız” diye konuştu.

İmamoğlu, imza töreninin ardından Bakogiannis’e, aralarında Süleymaniye Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Bukoleon Sarayı gibi İstanbul’un sembol tarihi mekanlarını, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat’ın rehberliğinde gezdirdi. Haliç manzarasını tekneyle deneyimleyen İmamoğlu ve Bakogiannis’in son durağı, dünyaca ünlü medya sanatçısı Refik Anadol’un hayal gücünü zorlayan “Makine Hatırları: Uzay” sergisi oldu.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish