Batı Trakya Haber

“İTB’nin İsminde Türk Geçtiği İçin Kapatılması Kabul Edilemez”

TBMM Başkanı Şentop, “İskeçe Türk Birliği'nin isminde Türk geçtiği için kapatılması kabul edilemez” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, “İskeçe Türk Birliği’nin isminde Türk geçtiği için kapatılması kabul edilemez” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya’da Türkçe Eğitim Bayramı resepsiyonuna katılarak, konuşma yaptı. Şentop konuşmasında Yunanistan’a mesaj göndererek, İskeçe türk Birliği’nin isminde Türk kelimesi geçtiği için kapatılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya’da Türkçe Eğitim Bayramı resepsiyonuna katılarak, konuşma yaptı. Şentop konuşmasında “İskeçe Türk Birliği’nin isminde Türk geçtiği için kapatılması, üstelik bunun AİHM kararlarına rağmen devam ettirilmesi kabul edilemez” dedi.

TBMM Başkanı Şentop konuşmasına şöyle devam etti:

“İskeçe Türk Birliği’nin AİHM kararlarına rağmen kapatılması kabul edilemez.”

“Biz Türkiye olarak Kuzey Makedonya’da Türkçe eğitiminin güçlenerek devamına büyük önem atfediyoruz. Kuzey Makedonya’da Türkçenin devamının bu coğrafyadaki kardeşliğin güçlenmesi, ülkenin kültürel zenginliği ve siyasi gücünün yükselmesi bakımından hayati bir nitelik taşıdığına inanıyoruz.”

Başkan Şentop konuşmasında, “Ve maalesef Türkçeye karşı hoşnutsuzluk, baskılar halihazırda da başta Yunanistan olmak üzere bazı ülkelerde devam etmektedir. Bugün her fırsatta Batı Trakya’da yaşayan soydaşlarımızın Türkçeyi kullanmalarına engel olunmakta, Türk kelimesinin kullanılması bile yasaklanmaktadır.

İskeçe Türk Birliği’nin isminde Türk geçtiği için kapatılması, üstelik bunun AİHM kararlarına rağmen devam ettirilmesi kabul edilemez. Bir gerçek varsa, siz o gerçeği ne kadar görmezden gelirseniz gelin, o gerçek var olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish