Batı Trakya Haber

“İTB’nin Haklı Davasını Destekliyor ve Yasal İadesini Talep Ediyoruz”

"Milli kimlik suç teşkil edemez, bir insan Türk olduğu için suçlu, bir dernek Türk derneği olduğu için yasadışı ilan edilemez.”

Batı Trakya’da Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, “İskeçe Türk Birliği’nin haklı davasını kalben destekliyor ve yasal iadesini talep ediyoruz” diyerek, İTB’ye bu haklı mücadelesinde destek olduklarını dile getirdi.

DEB Partisi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor.

“İskeçe Türk Birliği 1927 yılında ülkemiz tarafından resmi ve yasal bir şekilde işlevi onaylanmış bir dernektir, ancak  1983 yılında tamamıyla siyasi ve hukuk temeline uygun olmayan sebeplerden dolayı tabelası indirildi ve resmi faaliyeti durduruldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İskeçe Türk Birliğini bundan tam 13 yıl önce haklı buldu, ancak yasal olarak vatandaşı olduğumuz ülkemiz, AİHM kararlarını uygulamayarak insani, demokratik ve azınlık haklarımızı çiğnemeye devam ediyor, bu inatçı ve hukuki bir dayanağı olmayan inkar, ülke demokrasisine kapanmayacak yaralar açarken, insan haklarıyla da asla bağdaşmıyor.

Devletin bu antidemokratik tavrı kendi vatandaşı olan azınlık insanına hakaret olup, hukukun doğru işlemediğinin göstergesidir, bu tavır avrupa normlarından çok uzak olup Batı Trakya Türk Azınlığına karşı dışlama ve saf dışı bırakma zemini inşa etmektedir. DEB Partisi olarak demokrasi ilkelerine sadık bir şekilde İTB’nin haklı davasını kalben destekliyor ve yasal iadesini talep ediyoruz, son olarak vurgulamak isterim ki, milli kimlik suç teşkil edemez, bir insan Türk olduğu için suçlu, bir dernek Türk derneği olduğu için yasadışı ilan edilemez.”

DEB Partisi

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish