Yunanistan Haber

İtalya’dan Gemi İle İgumeniça’ya Gelen Tatilciler Türkiye’ye Geçişlerinde Bir Sorun Yok!

İtalya’dan Gemi İle İgumeniça’ya Gelen Tatilciler Türkiye’ye Geçişlerinde Bir Sorun Yok!

BİRLİK Gazetesi olarak 3 Temmuz sabahı önce Kipi Sınır Kapısı Pasaport kontrolü amiri ile yaptığımız telefon görüşmesinde, Avrupa ülkelerinden Türk vatandaşların Yunanistan üzerinden (İgumeniça Limanı) EGNATİA Otoyolunu kullanarak Kipi sınır Kapısı’na oradan da İpsala’ya geçişlerinde şu an itibariyle herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Devamında İgumeniça Liman Müdürlüğü ile irtibata geçtik ve aynı soruyu (Türk vatandaşları veya Alman, İsviçre, Avusturya, Fransa, Belçika, Danimarka, İsveç v.b ülkelerin vatandaşları olanlar) sorduk. Aldığımız cevap, “eger İtalya’dan gemiye binmişler ise biz insanları burada tutma gibi bir şey söz konusu değil, İgumeniça’ya giriş yapıp yollarına devam ederler” cevabını aldık.

Toparlarsak eğer, 3 Temmuz 2020 Cuma günü itibariyle İgumeniça’ya gemi ile gelen, yukarıda belirttiğimiz ülkelerin vatandaşları Türkiye’ye Kipi Sınır Kapısı üzerinden rahatlıkla geçiş yapabilirler. Şu an itibariyle herhangi bir yasak sözkonusu değil.

Bunu  neden yaptık? Çünkü yüzlerce tatilci BİRLİK Gazetesi’ni soru yağmuruna tuttu ve onlara yardımcı olmamız için gerekli makamları sabah sabah aradık ve aldığımız cevabı da yaptığımız haberde yayınladık.

BATI TRAKYALILAR

Gelelim Batı Trakyalı kardeşlerimize. Almanya ve Hollanda da çalışanlara. Yunanistan’a gelmelerinde herhangi bir sorun yok. Geldiklerinde de karantina yok.

Ancak!!! havayolu veya karayolu ile Yunanistan’a gelecek olan herkesin 48 saat öncesinden formu doldurması gerekliliği var. Yunanistan’a geldiklerinde ise şu an karantinada kalma gibi bir durum sözkonusu değil! Bunu da belirtmiş olalım.

Dün ve bugün formu doldurmadan gelenler ile ilgili Selanik ve diğer havalimanlarında sorun yaşandığı haberini aldık. Ancak indiklerinde forumu doldurdukları ve sorununun hallolduğunu da belirttiler. Yani kısacası, eğer bir yolcu formu doldurmadan uçağa binerse, indiğinde o formu doldurup doldurmadığına bakılıyor. Eğer doldurmamış ise kendisinden havalimanında doldurması isteniyor. Bu daha ziyade yolcunun iletişim bilgilerinin olması için yapılıyor.

İlgili açıklamada aynen belirtiliyor.

Η υποχρεωτική συμπλήρωση της φόρμας Passenger Locator Form (PLF) από όλους τους επιβάτες διεθνών πτήσεων προς την Ελλάδα, τουλάχιστον 48 ώρες πριν το check in, προβλέπεται με αεροπορική οδηγία της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας.

Συγκεκριμένα, εν όψει της απελευθέρωσης των πτήσεων εξωτερικού προς τα αεροδρόμια της χώρας μας, η ΥΠΑ ενημερώνει το επιβατικό κοινό για την αεροπορική οδηγία (Notam), που εκδόθηκε σήμερα Σάββατο 27 Ιουνίου 2020 και θα ισχύει από σήμερα έως την Δευτέρα 31 Αυγούστου 2020, και προβλέπει την υποχρεωτική συμπλήρωση της φόρμας Passenger Locator Form (PLF). Αναλυτικές οδηγίες υπάρχουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση s://travel.gov.gr.

Όλοι οι ταξιδιώτες υποχρεούνται να συμπληρώσουν το PLF τους τουλάχιστον 48 ώρες πριν το check in για να εισέλθουν στη χώρα μας, παρέχοντας πληροφορίες σχετικά με το αεροδρόμιο αναχώρησης, τη διεύθυνση διαμονής τους, το χρόνο παραμονής τους στην Ελλάδα, καθώς και τα λοιπά στοιχεία, όπως αυτά καθορίζονται με το παραπάνω έντυπο.

Η φόρμα εντοπισμού επιβατών (PLF) αποτελεί βασικό στοιχείο στον σχεδιασμό της χώρας μας και έχει σαν στόχο την προστασία πολιτών και την πρόληψη εξάπλωσης της πανδημίας COVID-19.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu