Yunanistan Haber

İşyerlerine Yönelik Yeni Destek Proğramı Açıklandı

Yunanistan Maliye Bakanı Hristos Staikuras Pazartesi sabahı, Şubat ayından Mart ayına kadar işletmeleri ve hane halklarını desteklemek için derhal uygulanacak yeni tedbirleri duyurdu.

“Ülke için Pandeminin aylık bazda maliyeti 2,4 milyar euro olarak tahmin ediliyor, bu rakam bütçe tahminlerinden daha da yüksek” diyen Staikuras, hükümetin hedeflenen hamlelerle ilerlediğini vurguladı.

Bakan Staikuras yeni önlemleri şu şekilde açıkladı:

  • Kapalı olan tüm işletmeler (restoran, spor salonları vb.) Mayıs ayı tam kira muafiyeti hakkına sahiptir. Buna perakende mağazaları da dahildir. Mal sahibi ve gerçek kişilere kira bedelinin % 80 oranı tazminat olarak ödenecektir. % 60 ile de tüzel kişiler. % 40 kira indirimi, etkilenen sektörler ve askıya alınan işçiler için geçerlidir. Önlem aynı zamanda okuyan çocuklar için de geçerlidir.
  • Kafelerde, ulaşımda, sinema salonlarında KDV (FPA) indirimi 30 Eylül’e kadar uzatıldı.
  • Turizm sektöründe KDV indirimi 21 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldı.
  • 5’inci İadeli Avans Ödemesi, verilmeyenlere bir hafta içinde ödenecek.
  • Çalışanı olmayan serbest meslek sahipleri, gelirlerindeki düşüşe bağlı olarak 500 ila 1.000 Euro arasında destek alacak.
  • Özellikle Ocak ayı sonunda kapalı kalan lokanta ve benzeri işletmeler için asgari yardım miktarı, çalışanı olmayan işletmeler için 1.000 Euro, 1-5 çalışanı olan işletmeler için 2.000 Euro, 6 ila 20 çalışanı olan işletmeler için 4.000 Euro ve 20’den fazla çalışanı olan işletmeler için ise 8.000 Euro olacaktır.
  • Şans oyunları OPAP bayii sahiplerinin gerekli işlemleri yapabilmesi için KDV (FPA) düzeltme platformu yakın zamanda açılıyor.
  • Şu ana kadar IBAN numarasını beyan etmeyen 24.000 ısınma ödeneği faydalanıcısı bunu en geç Salı gününe kadar yapabilecek ve yardım destek parası Salı öğleden sonra hesaplarına yatırılacak.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu