Yunanistan Haber

İsrail De Selanik’e Adım Attı!

Yunan Askeri Araç Sanayii şirketi İsraillilere satılıyor.

Yunan Askeri Araç Sanayii ELVO şirketi İsraillilere satılıyor.

Merkezi Selanik’te Sindos Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve Yunanistan’ın en büyüklerinden olan Askeri Araç Sanayii (ELVO), yapılan açık arttırma sonucunda İsrail’in Plasan kooperatifine satıldı. Önümüzdeki günlerde resmileşmesi beklenen özelleştirme sonrası, şirketin %21’inin kamuda kalacağı bildirildi.

İsrailli kooperatif, şirket için 95 ila 135 milyon euro arası bir yatırım planı sunarken, bu yatırımın 5 yıllık zaman zarfında gerçekleşeceği ve Yunan devletinin bu yatırımın vergi ve sigorta gelirlerinden 25 milyon euro elde edeceği kaydediliyor.

İsrailli yatırımcılar, ayrıca, aşamalı olarak 600 kişinin de işe alacağının garantisini verdiler. Ayrıca, Yunanistan’ın ısrarla üzerinde durduğu bir başka konu ise, üretilecek askeri araçlar ve dış piyasaya satışına izin verilmeyen silahlardan Yunan ordusuna düşük maliyetle satılması için gerekli şartın satış sözleşmesine konulduğu belirtiliyor.

ELVO’nun kuruluşu

Yunanistan Araç Endüstrisi SA, 1972 yılında Stagier Hellas SA olarak kamyon, traktör ve motor üretmek amacıyla kuruldu. 1986 yılında, Avusturya iştirakinin Yunan Devleti’ne devredilmesinin ardından şirket, Yunanistan Araç Endüstrisi adını aldı. Ağustos 2000’de, uluslararası bir ihaleden sonra, hisselerinin ve yönetiminin% 43’ü “Mytilineos” a geçti, ancak on yıl sonra, Haziran 2010’da “Mytilineos”, devralan şirketin yönetiminden ayrıldı ve yönetim Yunan devletine geçti. Neticede ELVO 2014 yılında özel bir tasfiye rejimine alındı ve şu anda borçları satılıyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu