Batı Trakya Haber

İskeçe Türk Birliği Türkülerimize Sahip Çıkıyor

İskeçe Türk Birliği (İTB) “İSKEÇE TÜRKÜLERİ” albümü hazırladı.

İskeçe Türk Birliği (İTB) “İSKEÇE TÜRKÜLERİ” albümü hazırladı. İskeçe yöresine ait türküler, ilk kez İskeçe Türk Birliği tarafından bir albümde toplandı.

İTB Halk Müziği Korosu’nun seslendirdiği “İskeçe Türküleri” adlı albüm tamamlanarak geçtiğimiz günlerde çıktı.

İskeçe Türk Birliği Müzik Öğretmeni Gönen Molla yönetimindeki Türk Halk Müziği Korosu tarafından İskeçe ve yöresine ait türkülerin stüdyo ortamında kaydı yapıldı. Türkülerin kayıt çalışmaları 2019 yılı sonunda tamamlandı. 2020 yılının ilk aylarında ise albümün diğer teknik çalışmaları gerçekleştirildi. Türkülerin aranjeleri ve enstrüman kayıtları (bağlama, gitar, piyano ve diğer) İskeçe Türk Birliği Müzik Öğretmeni Gönen Molla tarafından yapılırken, perküsyonlar Hasan Karaduman ve bateri ise Mihalis Saroglou tarafından yapıldı.

İTB Yönetim Kurulu kararıyla “İskeçe Türküleri” adı altında hazırlanan albümde İskeçe yöresine ait toplam 6 türkü yer alıyor.

Kovid – 19 salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde toplu faaliyetlere getirilen kısıtlamaların kaldırılmasıyla İskeçe Türk Birliği tarafından “İskeçe Türküleri Albümü Tanıtım Etkinliği” gerçekleştirilecektir.

İskeçe Türk Birliği yönetimi olarak, başta koromuzun çok değerli üyeleri olmak üzere bu önemli ve tarihe malolacak çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

“İSKEÇE TÜRKÜLERİ ALBÜMÜ”NDE YER ALAN ESERLER 

 • Karaoglan Türküsü (İskeçe Karaçanlar Bölgesi )
  (Kaynak kişi: Ali Gurlu)
 • Dinkler Türküsü (İskeçe Dinkler Bölgesi)
 • Mehmedim Türküsü (İskeçe Kireççiler Bölgesi)
  (Kaynak kişi: Ünsel Hasanoglu)
 • Penceresi Yola Karşı (İskeçe Bölgesi)
  (Kaynak kişi: Ahmet Yamacı)
 • Ocak Başında Kaldım (İskeçe Bölgesi)
  (Kaynak kişi: Adnan Ataman)
 • Drama’nın İçinde Yaparlar Pazar (İskeçe – Drama Bölgesi)
  (Kaynak kişi: anonim)

 

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu