Türkiye | Dünya

IRCICA Merkezine Damgasını Vuran Bir Batı Trakyalı

Batı Trakyalı Genel Direktör Prof. Dr. Halit Eren 40 yıllık hizmetten sonra görevini devrediyor.

IRCICA Merkezi’nde İslam Tarihi alanında yaptığı eşsiz çalışmalarıyla damgasını vuran Batı Trakyalı Genel Direktör Prof. Dr. Halit Eren 40 yıllık hizmetten sonra görevini devrediyor.

Merkezi İstanbul’da bulunan İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Batı Trakyalı Dr.Halit Eren, görevini Büyükelçi Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç’a devredecek.

40 yıldır IRCICA’da görev yapan ve son 16 yıldır da IRCICA’nın başkanlığını sürdüren ve aslen Gümülcineli olan Prof. Dr. Halit Eren’in yerine IRCICA Genel Direktörlüğü’ne Türkiye’nin Cakarta Büyükelçisi Prof. Dr. Mehmet Kılıç atandı.

Prof. Dr. Halit Eren kimdir.

1953 yılında Gümülcine’de dünyaya gelen Halit Eren, ilk ve orta tahsilini Batı Trakya’da, lise öğrenimini Sakarya’da, yüksek tahsilini 1976’da İstanbul’da tamamladı.

Eren, 1981’de Araştırmacı ve Kütüphane ve Dokümantasyon Bölüm Başkanı olarak IRCICA’ya katıldı. Daha sonra aynı merkezde Genel Direktör Yardımcılığını üstlenen Eren, Ocak 2005’te IRCICA Genel Direktörü oldu.

Türkiye’deki Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkanı, İngiltere Türk-İslam Cemiyeti kurucusu ve yöneticisi, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Vakfı Genel Sekreteri, Türk Bilim Tarihi Kurumu kurucu üyesi, Doğu Avrupalı Müslüman Azınlıklar Konseyi kurucu üyesi ve danışmanı, Rumeli Eğitim Vakfı kurucu üyesi, Türkiye Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planı İhtisas Komisyonu Üyesi, Batı Trakya Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Kurucu Üyesi ve başkan vekili, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ikinci başkanı, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve ikinci başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanlığı, Balkan Ülkeleri danışmanı olan Eren, 2011’de UNESCO Milletlerarası Irak Kültür Mirasını Koruma Koordinasyon Komitesi üyesi seçildi.

Halit Eren, iyi derecede İngilizce, Arapça ve Yunanca biliyor. Evli olan Eren, üç çocuk babası.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu