Batı Trakya Haber

İkisini Kardeş Anaokulu İlan Ettiler

Gökçepınar köyündeki devlet Anaokulu kardeş okul ilan edildi.

Eğitim Bakan Yardımcısı bayan Zetta Makri, 15 Haziran Salı günü Volos 4. Anaokulu ile İskeçe’nin dağlık bölgesinde Gökçepınar köyündeki devlet Anaokulu kardeş okul ilan edildi.

Çevrimiçi gerçekleştirilen etkinlikte çocuklar hazırladıkları eserleri karşılıklı olarak birbirilerine sundular. Her iki Anaokulun çocukları etkinliği hep birlikte “Tatlı Yaz” müzikali ile sonlandırdılar.

Yunanistan Eğitim Bakan Yardımcısı bayan Zetta Makri etkinlikte çok kısa söz alarak şu ifadeleri kullandı:

“Her gün ilk sözü çocuklar söyler! Glafki (Gökçepınar) ve Volos’un sevgili çocukları, bugünden itibaren kardeşlik bağlarıyla birleşmiş arkadaşlar, sevgili Anaokulu öğretmenleri, hareketiniz ile Anaokulu çocukları, sınıf arkadaşları, toplumun ve hayatın büyük okulundaki mesafeleri ortadan kaldırıyor ve dostluk ilişkilerini güçlendiriyorsunuz.

İki okul arasında kardeşlik kararı, okulların günlük yaşamını, eylemini, varlığını güçlü ve yeri doldurulamaz bir bağla birbirine bağlayan çok bilinçli ve gerekli bir eylemdir. Bugün hepimiz daha zengin, daha akıllı, daha insan oluyoruz. Çünkü çok küçük yaşta başlayan ve çocuklarımıza hayatları boyunca eşlik edecek olan ortak yolun, duygusal desteğin, gerçek ve saf dostluğun değerini öğretiyoruz.

Bu örneği, bu hareketi, çocukların takdir edeceği, yaşatacağı ve sevgi ve saygıyla aktaracağı, dayanışmanın, barışın, dostluğun, işbirliğinin elçileridir.

Ve size söz veriyorum, sağlık koşulları elverdiği ölçüde hepimiz Volos’tan Glafki’ye (Gökçepınar’a) ve tekrar geri döneceğiz, yerlerinizi ziyaret ederek kardeşliği tamamlamak için hayatımızın seyahat günlüğüne eşsiz bir sayfa ekleyeceğiz “.

Etkinliğe Doğu Makedonya ve Trakya İlk ve Ortaöğretim Bölge Müdürü Bandikos, İskeçe İlköğretim Müdürü bayan Stilianidu, Magnesia İlköğretim Müdürü Polizos, Gökçepınar Anaokulu Müdürü bayan Cara, Volos 4. Anaokulu Müdürü bayan Çiumari ve öğretmenler bayan Moraiti ve Çiggidu katıldı.

Hatırlanacağı üzere, Başbakan Kiriakos Miçotakis, 18 Mayıs Salı günü İskeçe’nin Paşevik köyündeki devlet anaokulunda eğitim gören öğrenciler ve anaokulu öğretmeniyle video konferans yöntemiyle görüşmüştü. “Pomak köyleri” vurgusuyla başlayan görüşmede Miçotakis “yasalar önünde eşitliğin” bölgede sağlandığını iddia etmiş ve “Dinlerinden bağımsız olarak tüm Yunan çocuklarına (Ellinopula) eşit fırsatlar veriyoruz.” ifadeleriini kullanmıştı. Bunun üzerine Azınlıktan büyük tepki almıştı.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu