Yunanistan Haber

Meriç Sınırı’nda Mültecilere Karşı Kullanılacak

Yunanistan Meriç sınır bölgesine seyyar olarak görev yapacak bu modern silahlar sayesinde toplu kaçak göçü engellemeyi amaçlıyor.

Yunanistan Emniyet Teşkilatı, Meriç (Evros) sınır bölgesinden Yunanistan’a yasadışı kaçak yollardan geçmeye çalışan mülteci-göçmenleri önlemek üzere araç üzerine monte edilebilen iki yeni “süper silah” aldı.

Alınan bu ses sistemi dalgaları yayan Uzun Menzilli Akustik Cihaz Long Range Acoustic Device (LRAD), kullanıldığında insan vücudu üzerinde dayanılmaz bir acıya, şoka, paniğe neden oluyor. Böylece Yunanistan Meriç sınır bölgesine seyyar olarak yerleştirdiği bu modern silahlar sayesinde toplu kaçak göçü engellemeyi amaçlıyor.

Yunanistan tarafından Meriç sınırı, ses silahlarına ek olarak, sınır muhafızları ile sayısal olarak güçlendirildi, özel EKAM ekipleri oluşturuldu, havadan gözetleme için dört adet dron devreye sokuldu, geceleri göç akışlarını tespit etmek için 15 adet termal kamera, 10 zırhlı devriye cipi ve 5 şişme bot 24 saat görev yapıyor.

Aynı zamanda, Meriç sınırında bulunan polis gücü şu an yaklaşık 2.000 kişiye ulaşırken, ayrıca 400 polis, 200 gönüllü, SHIELD projesinden 150 FRONTEX personeli görev yapıyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu