Türkiye | Dünya

İbrahim Kalın’dan Yunanistan’a Çok Önemli Çağrı!

"Hem Yunanistan'a hem Kıbrıs Rum tarafına mesajımız şu; ikili meselelerimizi gelin ikili şekilde çözelim."

T.C. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’dan Yunanistan’a mesaj, “Gelin ikili meselelerimizi ikili olarak çözelim. AB üyeliğini baskı unsuru olarak kullanarak netice almanız mümkün olmayacaktır.”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın gündemi değerlendirdi. Kalın, CNN Türk’te katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı, bir bölümde Yunanistan ile ilgili yöneltilen soruları değerlendirdi.

“Ön koşulsuz bir şekilde Yunanistan’la bütün bu konuları konuşmaya hazırız.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Yunanistan’la yaşanan NAVTEX (Denizcilere Duyuru) geriliminin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’in arabulucu olduğuna ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, bu süreçte Merkel’in yapıcı bir rolü olduğunu ve olmaya da devam ettiğini dile getirdi. Kalın, Merkel’in temel yaklaşımının, “Ege ve Doğu Akdeniz’de gerilimleri indirecek adımlar atalım, karşılıklı olarak güven arttırıcı önlemler alalım, bu süre zarfında da özellikle Almanya’nın AB dönem başkanlığında Türkiye ile ilgili birtakım olumlu kararların çıkması için bir zemin oluşturalım.” şeklinde olduğunu anlattı.

Bundan dolayı Merkel’in AB içinde birçok eleştiriyle muhatap olduğunu belirten Kalın, “Bizim de yaklaşımımız buna son derece olumlu olur.” dedi.

Yunanistan’ın Türkiye’nin önemli bir sınır komşusu olduğuna işaret eden Kalın, “Buradaki temel sorun Ege’de, adalar ve Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı ile ilgili, ekonomik münhasır ekonomik bölge ile ilgili boşluklar var. Bununla ilgili bir uluslararası hukuki tanımlama yok. Uluslararası Denizcilik Hukuku ihtilaflı konuların ülkeler arasında ikili şekilde çözülmesini öngörüyor.” diye konuştu.

Meis Adası’nın Türkiye’ye yakın mesafede bulunduğuna dikkati çeken Kalın, Yunanistan’la bir diyalog zemini olup olmadığına ilişkin soruya, “Var, şu anda bir diyalog zemini devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde biz önkoşulsuz bir şekilde Yunanistanla bütün bu konuları; Ege, kıta sahanlığı, adalar, hava sahası, arama tarama çalışmaları ve Doğu Akdeniz diğer bütün ikili konuları konuşmaya hazırız.” karşılığını verdi.

“Hem Yunanistan’a hem Kıbrıs Rum tarafına mesajımız şu; ikili meselelerimizi gelin ikili şekilde çözelim.”

Buna paralel olarak yürümesi gereken bir diğer sürecin de Kıbrıs’ta KKTC ile Rum kesiminin ihtilaflı bölgeler üzerine müzakerelere başlaması gereği olduğunu vurgulayan Kalın, “Doğu Akdeniz’in bir çatışma alanı olmaktan bir barış denizine dönmesi için hiçbir ön koşul, şart koşmadan buna hazır olduğumuzu ifade ettik.” dedi.

Kalın, Yunanistan’la başlatılan çalışmanın ana çerçevesinin ideolojik önyargıların bir kenara konularak bu konuda beraber çalışılması olduğunu da ifade etti.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma çalışmalarının 1 ay durdurulması ya da ertelenmesinin söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine Kalın, NAVTEX’in değişik dönemlerde yayınlandığına işaret etti. Türkiye’nin yaklaşık 10 yıldır bunu yaptığını anımsatan Kalın, şöyle konuştu:

“Son NAVTEX yayınlandığında Yunanistan tarafı çok aşırı bir tepki verdi. Sanki biz gidip hemen Meis Adası’nı işgal edecekmişiz gibi, böyle bir şey söz konusu değil. Oruç Reis’in arama tarama yapması planlanan yer Meis Adası’na 180 kilometre mesafede. Yani yanında falan, kıta sahanlığında değil. Buna rağmen Cumhurbaşkanımız, ‘madem bu müzakereler devam edecek bir görelim önümüzü, bir müddet bekletelim’ dedi. Şimdilik de bir müddet bekletebiliriz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buradaki temel ilkesinin “Biz bu müzakerelerde hep bir adım önde olalım.” şeklinde oldunu dile getiren Kalın, “Hem Yunanistan’a hem Kıbrıs Rum tarafına mesajımız şu; ikili meselelerimizi gelin ikili şekilde çözelim, AB üyeliğini arkanıza alarak Türkiye üzerine baskı kurmaya çalışmayın, buradan netice almanız mümkün olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu