Yunanistan Haber

Hrisostomos B: “Anastasiadis Bana İki Devletli Çözüm İstediğini Söyledi”

"Aramızda geçen diyalogta benim konumumdan farklı bir şekilde algılamış olmasını üzüntüyle karşılıyorum”.

Güney Kıbrıs Başpiskoposu Hrisostomos B, “Anastasiadis bana iki devletli çözüm istediğini söyledi” dedi ve Güney Kıbrıs’ta ortalık bir anda karıştı.

Kıbrıs Başpiskoposu Hrisostomos B, “Politis” gazetesine verdiği bir röportajda, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile defalarca yaptığı görüşmelerde Anastasidis’in kendisine Kıbrıs’ta iki devletli bir çözüm olasılığını desteklediğini ileri sürdü.

Başpiskoposu Hrisostomos B, “yaptığımız görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Anastasidis bana iki devletli çözümü gördüğünü ve ben de ona şiddetle karşı çıkıyordum” dediği belirtiyor.

Hrisostomos B, Nikos Anastasiadis’in bu konuda artık fikrini değiştirdiğini ve bir çözüm olabileceğine inanmadığı ifade ediliyor.

Röportajın yayınlanmasının ardından kopan siyasi fırtınanın hemen sonrasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis bir açıklama yaparak konuya açıklık getirdi. Anastasiadis, “Aramızda geçen diyalogta benim konumumdan farklı bir şekilde algılamış olmasını üzüntüyle karşılıyorum.” Diyerek konuya açıklık getirdi.

Anastasidis şu açıklamayı yaptı: “Temmuz 2017’de Crans Montana’daki görüşmelerin çökmesinden sonra, tabii ki Kıbrıs Başpiskoposu ile de bir dizi görüşme yaptığım bir gerçek.

Aramızdaki görüşmede kendisine, Türkiye’nin Kıbrıslı Rumların güvenliğine ilişkin iddialarda ısrar etmesi ve aynı zamanda siyasi eşitliği esasen bozan bu iddialara dayalı bir çözümün Kıbrıslı Türkler lehine yaşayabilirliğinin bir sonucu olarak konferansın enkazının nedenlerini analiz ettim.

Diyaloğumuzun devamında, Türkiye’nin hedefleri analiz edildikten sonra, ortak kanaat iki devletli bir çözümün kabul edilemeyeceği, çünkü böyle bir rejimin BM ve AB tarafından kabul edilmemesinin yanı sıra Kıbrıs Helenizminin güvenliğinin de zararına olacağı yönündeydi. Aramızda geçen diyalogta benim konumumdan farklı bir şekilde algılamış olmasını üzüntüyle karşılıyorum”.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu