Yunanistan Haber

“Hedefimiz Bölgemizde Yeni Maceraların Yaşanmaması”

Miçotakis, Mısır ile "ortak hedeflerinin bölgede yeni maceraların yaşanmaması" olduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Mısır ile “ortak hedeflerinin bölgede yeni maceraların yaşanmaması” olduğunu söyledi.

Miçotakis, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile bir araya geldi.

Görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yapan ikili, aralarındaki dostane ilişkilere değinerek, iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da güçlendirilmesi konusunda hemfikir olduklarını aktardı.

Miçotakis, Başbakan olarak Mısır’a yaptığı üçüncü ziyaret sırasında yaptıkları verimli görüşmeler için Cumhurbaşkanı Al Sisi’ye teşekkür etti.

Başbakan Kiriakos Miçotakis ortak basın toplantısında şu hususları dile getirdi:

“Mısır ile ortak hedefimiz bölgemizde yeni maceraların yaşanmaması”

“Mısır ile ortak hedeflerimiz mahallemizde yeni maceralar yaşamak değil. Tipik bir örnek, daha geniş bölgede barış ve istikrarın sağlanmasıyla aramızdaki deniz bölgelerinin kısmi olarak sınırlandırılmasıdır, yakında deniz bölgelerimizin tamamen sınırlandırılmasını bekliyorum.

İki halk arasındaki bağlar, ortak ilkelere hizmet ettiği için, Akdeniz’in bölünmeyen, eşit egemenlik ve karşılıklı saygı çerçevesinde birleşecek bir deniz olması için günümüzde güçlenmektedir.

Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi ile Kıbrıs sorununu da görüştük. BM kararlarının belirlediği bağlayıcı çerçevenin ötesinde bir çözüm anlamına gelmiyor. Yani, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB üyesi olma kapasitesiyle uyumlu bir çözüm.

İki devletli iddialar hem Güvenlik Konseyi kararlarına hem de Avrupa müktesebatına aykırı olduğu için söz konusu değil. Daha da fazlası, Varoş’un (Maraş) açılması ve işgal altındaki Lefkonikos’a (Geçitkale) insansız uçak üssü kurma planları gibi tehditkar eylemler eşlik ettiği gibi.

Bu planların olası bir şekilde uygulanması, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik umutları daha da zayıflatacaktır. Ama aynı zamanda sadece Kıbrıs gibi bir ülkeyi veya sadece Avrupa gibi bir kıtanın çıkarlarını değil, bir bütün olarak uluslararası istikrarı da tehdit edecek. BM’nin prestijini ve tabii ki bölgedeki tüm devletlerin güvenliği.

Libya’daki gelişmeleri de görüştük. Komşu ülkede barışı ve düzeni destekliyoruz ve temel koşul, tüm yabancı birliklerin ve paralı askerlerin geri çekilmesi ve nihayet yıl sonuna kadar seçimlerin yapılmasıdır. Ekonomi ve iklim değişikliği gibi konularda Yunanistan-Türkiye ilişkilerini derinleştirme umutları, MEB’in sınırlandırılması sorunu gibi uzlaşılamayan farklılıklarımızdan kaynaklanan gerilimi azaltabilmek için, sayın Sisi, Yunanistan’ın birkaç gün içinde “Berlin Süreci”ne katılmamasından duyduğu derin rahatsızlığı paylaşıyor.”

Yunanistan-Kıbrıs Rum kesimi-Mısır üçlü iş birliği mekanizması

Yunanistan-Kıbrıs Rum kesimi-Mısır arasındaki üçlü iş birliği mekanizmasının daha da güçlendirilmesi gerekliliğini savunan Sisi, bu anlamda iş birliğini sürdürme kararlılığında olduklarının altını çizdi. Filistin ve Libya konularına da değinen Sisi, Mısır’ın, Gazze’nin yeniden yapılandırması yönünde bir inisiyatifte bulunduğunu, Libya’da yıl sonunda seçimlerin yapılması gerekliliğinin yanı sıra yabancı askerlerin de bu ülkeden çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish