Batı Trakya HaberEditörün Yazıları

Haydaaaa!!! Medrese-i Hayriye’den Azınlık Gitti! Yerine Müslüman Geldi!

24 Aralık 2020 ve Gümülcine’deki Hayriye Azınlık Medresesi'ne sessiz bir darbe yapıldığına şahitlik ediyoruz.

Yunan devleti Batı Trakya’da Korona-morona takmıyor. Batı Trakya Türk Azınlığın varlığını ebediyen silmek üzere okulların tabelalarından “Azınlık” ibarelerini kaldırmaya başladı. Anlayacağınız, Miçotakis hükümetinin Batı Trakya’daki Türk Azınlığa yeni yıl hediyesi olacak.

İlk olarak da kurban yine Gümülcine Hayriye Azınlık Medresesi. Tabii ki gidemediğimden dolayı büyük olasılıkla İskeçe bölgesindeki Medrese de nasibini almıştır diye düşünüyorum.

Bu tarihi okulda Yunan devleti habire tabela değiştiriyor. Bugün tarih 24 Aralık 2020 ve Gümülcine’deki Hayriye Azınlık Medrese’sine sessiz bir darbe yapıldığına şahitlik ediyoruz. Okulun tabelasından “Azınlık” ibaresi gitti, yerine “Müslüman” ibaresi yerleştirildi.

1974 Albaylar Cuntası ile Yunanca ve Osmanlıca olmak üzere iki dilde Gümülcine Hayriye Medresesi olarak yazılı olan tabela kaldırıldı.

25 Ağustos 2009 tarihinde bu defasında Medrese-i Hayriye’nin tabelasında yer alan “Hayriye” ifadesi de kaldırılmış, yerine “Gümülcine Medresesi Ortaokul Lisesi” (Gimnasio Likio İerospudastiriu Komotinis) tabelası asılmıştı.

Anlaşılan bu da hoşlarına gitmedi ve tekrardan “Hayriye Medresesi Azınlık Ortaokul ve Lisesi” yazılı tabela bu defasında kapı girişinin üzerine monte edildi.

Artık buna da son diyemeyeceğim, çünkü bundan sonra nasıl bir okul olacak ve nasıl bir isim bulacaklar ve tabelayı asacaklar bunu kestiremiyorum.

Ama tek gerçek vede çok gerçekçi bildiğim bir şey var, o da Batı Trakya’da resmi statüde bulunan Azınlığı ifade eden “Azınlık” kelimesinin yer aldığı bir kurum, kuruluş ve hatta Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ne kurulacak, ne de barındırılacak. Hepimize bir kez daha geçmiş olsun.

Batı Trakya’da siyasi Partilerin Milletvekillerine gelince de, bu konu hakkında soru önergesi vererek ilgili Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı’na Gümülcine ve şu an gidemediğim İskeçe’deki Medresenin isminden “Azınlık” ibaresi neden kaldırıldı? Diye bir soru önergesi gelir mi? bekleyelim görelim. Çok düşük ihtimal olarak görüyorum, gelmez! GELEMEZZZZZ!!!!!

Şu an bu kadarlık diyoruz…..Arkası gelecek!

 

Haberin devamını oku

3 Yorum

  1. Elhamdülillâh ki müslüman yazılmış dua edin kapanmamış ya.ibrahim şerif ve konsolosluk ğine bir zamanlar medrese kapatılsın Arap kültürüymüş diyorlardı.bunları ne çabuk unuttunuz.azınlık zaten birbirini ayırarak etnik kimliklerini kendileri ifade ediyor. Boşuna bize yünan devleti öyle yaptı böyle yaptı diye sizlanmayın aglanmayin.bir toplum ne yaparsa kendine yapar.ilk önce toplumun ileri gelenleri düzelsin sonra da toplum düzelsin bakalım o zaman bu sorunlar olacakmi .sanki bizde hiç kusur yok.bu gidişle daha da artılar olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish