Batı Trakya Haber

Habioğlu: “Özgürce Seçme Hakkımızı İade Edin”

Yunan devleti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerini atamaya devam ediyor.

Yunan devleti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerini atamaya devam ediyor.

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu yunanistan’a bir kez daha seslenerek, “Ülkemiz Yunanistan’a Lozan Antlaşması’ndan doğan sorumluluk ve yükümlülüklerini hatırlatarak vakıflarımızın idare heyetlerini serbest ve özgürce seçme hakkımızı iade etmeye çağırıyoruz.” Dedi.

Yunan devletinin Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerinin seçimle belirlenmesine izin vermemesi Yunan basınında haber oldu.

Yunanistan’ın ulusal gazetelerinden İ Avgi’de yayımlanan 10.03.2021 tarihli haberde Albaylar Cuntası’nın iktidara ele geçirdiği 1967’den bu yana Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerinin Yunan devleti tarafından atandığı ve bunun sonucunda Batı Trakya Türk toplumunun vakıfların idaresinden ve mülklerinin tasarrufundan uzaklaştırıldığı ifade ediliyor. Haberde ayrıca vakıflarla ilgili bir yasanın kabul edilmiş olmasına rağmen bu yasanın uygulanmasına yönelik genelgelerin henüz yayımlanmadığı kaydediliyor.

“Yunanistan’ı Vakıflarımızın idare heyetlerini serbest ve özgürce seçme hakkımızı iade etmeye çağırıyoruz.”

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “İ Avgi gazetesindeki haberde de açıkça ifade edildiği üzere ülkemiz Yunanistan 1923 Lozan Antlaşması’na aykırı bir şekilde 1967 yılından beri vakıflarımızın idare heyetlerini atamaktadır.

Lozan Antlaşması’nın 40. maddesi uyarınca Batı Trakya Türk toplumu giderlerini kendi karşılamak üzere kendine ait vakıflar kurma, yönetme ve denetleme hakkına sahip olmasına rağmen yarım asırdan fazladır bu haktan mahrum bırakılmış durumdadır.

Batı Trakya Türk toplumunun karşı çıkmasına rağmen Yunan Meclisi tarafından kabul edilen 3647 sayılı ve 2008 tarihli yasa ise soruna çözüm getirmemiş, bilakis vakıf mülklerinin satışı ve yerel yönetimlere devrinin önünü açmıştır.

Öte yandan Yunanistan’da yaşayan Yahudiler, Katolikler ve Ermeniler cemaat yapılanmalarının yönetimini özgürce kendileri seçebilmekte, Yunan devleti bu cemaatlere ve taşınmazlarına müdahalede bulunmamaktadır. Ülkemiz Yunanistan’a Lozan Antlaşması’ndan doğan sorumluluk ve yükümlülüklerini hatırlatarak vakıflarımızın idare heyetlerini serbest ve özgürce seçme hakkımızı iade etmeye çağırıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu