Batı Trakya Haber

Gümülcine’ye Geldi, Ama Azınlıktan Köşe Bucak Kaçtı!

Bir kez daha Miçotakis hükümeti Azınlık politikasına bakışını net bir şekilde ortaya koymuş oldu.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Evangelos Sirigos Dimetoka ve Gümülcine’de temaslarda bulundu. Gümülcine’ye geldi ama yine Azınlığı yok saydı ve köşe bucak kaçarak tek bir kelime dahi sarf etmeden ayrıldı.

Bakan Yardımcısı Sirigos, Trakya (Batı) Demokritos Üniversitesi’nin 5. Kürsüsü’nün ve yeni 5 bölümün kurulması talebini görüşmek üzere 9 Nisan 2021 Cuma günü Dimetoka’ya (Didimotiho) geldi.

Dimetoka Belediyesinde gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Romulos Hacigiannoglu, muhalefet liderlerinin yanısıra Dr. Konstantinos Vafiadis, Hemşirelik Profesörü ve Evros Tıp Derneği Başkanı Dr. Andreas Papandrudis katıldı.

Toplantıda, Dimetoka’da bulunan Hemşirelik Yüksekokul bölümünün geleceği ele alındı, 5. Kürsü oluşturma açılması ve yeni departmanların oluşturulması görüşüldü.

Bakan Yardımcısı Sirigos, önümüzdeki Eylül ayında Hemşirelik Yüksekokuluna yeni öğrencilerin alınacağını bildirdi ve toplantı sonunda katılımcılara teşekkür etti. 5. Kürsü oluşturma kousunda ise Ekim ayında geri dönüş yapmak amacıyla pozisyonlarını ve isteklerini değerlendireceğine söz verdi.

Eyalet Başkanı Metios’u ziyaret

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Evangelos Sirigos Dimetoka ziyaretinin ardından Gümülcine’ye geçti. Burada Doğu Makedonya-Trakya (DMT) Eyalet Başkanı Hristos Metios ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Trakya Demokritos Üniversitesi ile Kavala ve Drama’da bulunan üniversite bölümleri ve gelişim potansiyelleri ile ilgili konuların ele alındığı belirtiliyor.

Azınlığın eğitim soruna yönelik tek bir kelime dahi söylemedi!

Gümülcine’ye kadar gelen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Evangelos Sirigos, Batı Trakya’daki Azınlığın Encümen heyeti seçimleri ve Azınlık eğitiminde var olan sorunlar ile uzaktan yakından ilgilenmemesi, bir tek söz dahi sarf etmemesi ise dikkat çekti.

Oysa geçtiğimiz Salı günü Azınlık Encümen seçimleri ile ilgili Gümülcine ve İskeçe’de bir protesto eylemi gerçekleştirmiş ve Milli Eğitim Bakanlığı’dan konuya ilişkin haber beklemeye devam ediyordu. Buraya kadar gelip Azınlıkla görüşmemesi Azınlıkta hayal kırıklığı yarattı ve bir kez daha Miçotakis hükümetinin Azınlık politikasına bakışını net bir şekilde ortaya koymuş oldu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish