Yunanistan Haber

Girit’te Çok Enteresan Bir Olay Yaşandı

Rus ve Amerikan kısa menzilli ve orta menzilli uçaksavar sistemleri tarafından Girit’te hedeflere ateşlar yapıldı.

Yunan uçaksavar şemsiyesinin Rus ve Amerikan kısa menzilli ve orta menzilli uçaksavar sistemleri tarafından Girit’te hedeflere ateşlar yapıldı.

Yunanistan’ın orta ve küçük uçaksavar şemsiyesini oluşturan hava savunma silahları, geçen hafta Girit atış tatbikat alanında bazılarının da modernize edilmesinin ardından test edildi. S-300 ve Patriot’lar ile atışlar ise gerçekleştirilmedi.

Ancak Girit’te çok enteresan bir olay yaşandı. ABD’de Kongrenin bir bütün olarak Beyaz Saray yeni yönetiminden S-400 füzelerini almasından dolayı Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulamasını istediği bir zamanda, Girit’tin Hanya kentinde bulunan Suda’daki ABD üssünden birkaç metre ötede, yabancı askeri gözlemcilerin huzurunda uçaksavar füzeleri, Yunan uçaksavar şemsiyesine entegre edilmiş Rus, Amerikan ve Alman yapımı orta ve kısa menzilli füze savunma sistemleri bir hafta boyunca denendi, ateşlendi.

Çok ilginçtir ki, Türkiye’ye yaptırım uygulansın diye haykıran ülkeler birlikte hareket ederek Yunanistan’ın Girit bölgesinde silahları birlikte denemeye devam ediyor olması bir kez daha düşünüleni açıkça ortaya koyuyor.

Doğu Ege adalarından iç bölgedeki RIM-HAWK ve Patriot merkezlerine kadar uzanan Yunanistan’nın hava savunma ağı, Ege bölgesini ve ülkenin iç kesimlerindeki kritik tesisleri kapsamaktadır.

Hangi silahlartla atışlar yapıldı:

ΤOR-Μ1

Hava savunma sistemi olan TOR-M1 füzelerinin aynı anda 48 hedefi izleyebildiği ve 6 ila 10 fit yükseklikteki 2 hedefi eş zamanlı olarak vurabildiği bildiriliyor.

Radar karıştırmalarına rağmen de etkili olabildiği belirtilen TOR-M1’lerin hareketli rampalardan da ateşlenebildiği belirtiliyor.

Rus yapımı olan bu füzelerden 2001 yılında Yunanistan’ın 21 tane satın aldığı bildiriliyor.

OSA

9K33 Osa (Rusça: 9К33 «Оса»; “yaban arısı”; NATO rapor adı: SA-8 Gecko), bir Sovyet düşük irtifalı, kısa menzilli amfibi uçaksavar füze sistemidir.

15 ila 20 kilometre menzile sahip Rus 9K33 OSA sistemi, uçaksavar füzelerini, arama ve yönlendirme radarını, elektronik iletişimleri ve analizi tek bir araçta birleştirmek için inşa edilmiş ilk uçaksavar sistemidir.

Bu kapsamda 1990’ların sonlarında Rusya’dan alınan 12 adet Osa (SA-8) başta olmak üzere seyyar hava savunma sistemleri, radar ve istihbarat sistemleri pek çok adaya konuşlandırılmış durumda.

HAWK

Norveç “zihnine” sahip Amerikan uçaksavar silahı. Amerikan yapımı orta menzilli HAWK uçaksavar füzesi sistemleri, Yunan Ordusu’nda 59 yıllık hizmeti tamamladı. Toplamda Yunanistan, 2001 yılında 42 adet üçlü HAWK rampasını aldı ve halen hizmette tutuyor. Bu savunma sistemini Norveçli Kongsberg ve Amerikan Raytheon NASAMS’ı geliştirdi.

ASRAD

Alman ASRAD kısa menzilli uçaksavar sistemleri, yerleşik Atış Kontrol Ünitesi ve Navigasyon Sistemine sahip bir HUMMER araçtan oluşur. Zor arazi operasyonları için uygundur ve CH-47D helikopteri ile hava yoluyla taşınabilir. Yunanistan’da şu an hizmette olan yaklaşık 90 adet ASRAD-Hellas (Kısa menzilli, çok hafif ve hareketli alçak irtifa hava savunma füze sistemleri) mevcuttur.

MANPADS (FIM-92 Stinger)

Perosnel tarafından omuzda taşınabilir hava savunma sistemi Man Portable Air Defence Systems (MANPADS veya MPADS), FIM-92 Stinger omuzdan fırlatılan karadan havaya füze sistemidir. Genellikle güdümlü silahlardır ve özellikle helikopterler olmak üzere alçaktan uçan hava taşıtlarını vurmak için tasarlanmıştır. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde 1990 yılında girmeye başladı ve şu an yaklaşık 1.500 adet bulunmaktadır.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish