Yunanistan Haber

Eski Cumhurbaşkanı Papulyas Hayatını Kaybetti

Yunanistan’da eski Cumhurbaşkanlardan Karolos Papulyas hayatını kaybetti.

Yunanistan’da eski Cumhurbaşkanlardan Karolos Papulyas hayatını kaybetti.

Yunanistan’da eski Cumhurbaşkanlardan biri olan Karolos Papulyas hayatını kaybetti. 26 Aralık Pazar sabahı 92 yaşında yaşama veda eden Papulyas, aynı zamanda sosyalist PASOK partisinin kurucularından biriydi.

PASOK hükümetleri döneminde Başbakan Andreas Papandreu’nun yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Papulyas, Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere değişik Bakanlıklarda görev yaptı.

Papulyas son olarak 2005 – 2015 döneminde Yunanistan Cumhurbaşkanlığı görevinde bulundu.

Papulyas kimdi

Yanya’nın Molivdoskepastos köyünde doğdu ve Korgeneral Grigorios Papulias’ın oğluydu. Atina Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Lisansüstü eğitimini Milano Üniversitesi’nde (Uluslararası Kamu Hukuku ve Uluslararası İlişkiler) tamamlamış ve ardından doktorasını Köln Üniversitesi’nden (Uluslararası Özel Hukuk) almıştır.

Doktora tezinin başlığı şuydu: “Erwerb und Verlust des unmittelbaren Besitzes im griechishen und deutschen Recht” (“Yunan ve Alman yasalarına göre Eyaletin kazanılması ve kaybedilmesi”).

Siyasi kariyeri ile ilgili olarak, 1974’te PASOK’a katıldı ve 26 yıl boyunca (1977-2004) sürekli Yanya Milletvekili seçildi. Andreas Papandreu’nun ilk hükümetinde, Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı ve 1984 yılına kadar bu görevi sürdürdü ve daha sonra Dışişleri Bakan Vekilliğine terfi etti.

1985-1989 döneminde Dışişleri Bakanı, 1989-1990 yılları arasında  Koalisyon Zolotas Hükümetinde Milli Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 1993’te Dışişleri Bakanı görevine geri döndü, 1996’ya ve Kostas Simitis’in Başbakan olarak seçilmesi nedeniyle Papandreu Hükümeti’nin istifasına kadar kaldı. Son olarak, Ulusal Savunma ve Dış İlişkiler Parlamento Komitesi başkanıydı.

12 Aralık 2004’te Başbakan Kostas Karamanlis tarafından Cumhurbaşkanlığı makamına aday gösterildi. PASOK da öneriyi destkledi. 8 Şubat 2005’te Parlamento’da yapılan ilk oylamada, Karolos Papuliyas 279 oyla ilk turda Cumhurbaşkanı seçildi. 3 Şubat 2010’da Karolos Papulias, toplam 298 milletvekilinin 266 oyuyla ülkenin en yüksek makamına yeniden seçildi. PASOK, ND ve LAOS Parlamento Grupları lehte oy kullandı. Sonuç olarak, ikinci dönem için yeniden seçilen üçüncü Cumhurbaşkanı oldu. Maria Panu ile evli ve üç kızı var.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish