Yunanistan Haber

“Erdoğan’ın Türkiye’si Güçlü Bir Donanma Geliştirdi”

"Adalarımız, denizlerimiz, MEB'imiz ve "Özgür Kıbrıs" tehlike altındadır."

Atina’da yeni kurulan “AVEROF II – Yunan Filo Fonu” Derneği, yaptığı yazılı açıklama-duyuruda, Yunanistan Donanmasına yeni savaş gemisi alımı için tüm Yunanlı vatanseverleri yardım etmeye davet ediyor.

Yapılan yazılı açıklamada, “Yeni denizaltılarımız dışında diğer gemiler yaşlanmış durumda. Acilen donanmamızı güçlendirmemiz ve modern firkateynler edinmemiz gerekmektedir. Türkiye’den gelen tehlike doğrudan gelmektedir. Adalarımız, denizlerimiz, MEB’imiz ve Özgür Kıbrıs tehlike altındadır. Erdoğan’ın Türkiye’si güçlü bir Donanma geliştirdi. Doğu Akdeniz’e ve Ege Denizi’ne aşama aşama hakim olmak için yeni ve modern gemiler inşa etti.” İfadelerine yer veriliyor.

Açıklama-Duyuru aynen aşağıdaki gibidir:

“Yeni denizaltılarımız dışında diğer gemiler yaşlanmış durumda. Acilen donanmamızı güçlendirmeliyiz.”

Yunan vatansever,

“1910’da Yunanistan, sınırları Tesalya Menekşe (Meluna) Tepesi’ne kadar olan küçük ve yoksul bir devletti. Ordusu ve Donanması dağılma halindeydi. Hükümeti devralan Elefterios Venizelos bir buçuk yılda orduyu yeniden düzenleyip, donanmayı modern birlikler ve özellikle zamanın en moderni olan AVEROF zırhlısı ile güçlendirir. Böylece, 1912’de Amiral Kunturiotis AVEROF savaş gemisi önderliğindeki güçlü Yunan Donanması, İmroz ve Limni Deniz Muharebesi ile Türk filosunu mağlup etmiş, Çanakkale Boğazı’nda kuşatmış, Doğu Ege, Aynoros, Kavala ve adalarımız kurtarılmıştır. Türkler Balkan cephesine ordu aktaramazlar hale gelmiş ve bu sebeple Sarantaporo (Kırklargeçidi) ve Gianiça (Yenice-i Vardar) zaferleri kazanılmış ardından Yunan Ordusu Selanik’i kurtarmıştır.

1910 Fakir Yunanistan’ı savaş gemisini nasıl aldı? AVEROF varisi katkısı dışında ek olarak, küçük Özgür Vatan Yunanlıları ve yurtdışındaki Yunan toplumunun da katkılarıyla gerekli yüklü bir miktarı toplamayı başardı.

2020 yılında bugün Anavatanımız 1910’dan benzer ve belki de daha kritik bir durumda düşmüştür. Özellikle Deniz Kuvvetimiz son yirmi yıldır ihmal ediliyor. Yeni denizaltılarımız dışında diğer gemiler yaşlanmış durumda. Acilen donanmamızı güçlendirmemiz ve modern firkateynler edinmemiz gerekmektedir. Türkiye’den gelen tehlike doğrudan gelmektedir. Adalarımız, denizlerimiz, MEB’imiz ve Özgür Kıbrıs tehlike altındadır. Erdoğan’ın Türkiye’si güçlü bir Donanma geliştirdi. Doğu Akdeniz’e ve Ege Denizi’ne aşama aşama hakim olmak için yeni ve modern gemiler inşa etti.

Yunan Vatanseverler, bu kritik zamanda görevimiz nedir? Yaklaşan tehlikenin acilen farkına varmalı ve eskiden olduğu gibi, Yeni bir AVEROF alarak; Erdoğan’ın Türkiye’sini geri püskürtmek ve özgür kalmak için Yunan Donanmasını bizim katkımızla güçlendirmeliyiz.

Bu nedenle “AVEROF II – Yunan Filo Fonu” Derneği’ni kurduk, bu nedenle sizleri üye olmaya veya arkadaş olarak bizi takip etmeye ve bu kutsal amaca katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

Nerede olurlarsa olsunlar, tüm Yunanlıları ve Yunan dostlarını Derneğe kaydolmaları, safları sıklaştırmaları ve katkı yapma çağrısında bulunuyoruz.”

Vatansever selamlarla,

Prodromos Emfiecioglou

Yönetim Kurulu Başkanı

 

“AVEROF II – Yunan Filo Fonu” Derneği, 2 Ekim 2020 yılında kurulan ve Yunan Donanmasını desteklemek ve güçlendirmek için kar amacı gütmeyen bir dernektir.

“AVEROF II – Yunan Filo Fonu” Kurucu üyeleri:

Kifissia, Maroussi ve Oropos Metropoliti Kirillos.

Anna Aggelikousi, Armatör.

Katerina Kounadi, Yargıtay Avukatı.

Afroditi Makri, Yargıtay Avukatı.

Melina Emfiecoglou, “MİHANİKİ” Mühendislik Şirketler Grubu Genel Müdürü.

Olimpia Riga, Beden Eğitimi Öğretmeni.

Prof. Antonios Kounadis, Atina Metsovio (Maçovan) Ulusal Teknik Üniversitesi eski Müdürü.

Periklis Nearhou, emekli Büyükelçi.

Manolis Kottakis, “ESTİA” Gazetesi Genel Sahibi.

Prof. Dimitrios İliopoulos, Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörü.

Prodromos Emfiecoglou, “MİHANİKİ” Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı.

Anastasios Tenekoudis, Helenik Havacılık Akademisi (Dekanı) Kurul Üyesi.

Eustatios Simos, Gemi Yapımcısı / Makine Mühendisi.

Aggelos Zaharopoulos, Avrupa Komisyonu emekli Müdür.

İoannis Maragoudakis, Dr. Makine Mühendisi.

Nikolaos Papapostolou, İşadamı.

Dimitrios İoannidis, Mimar-Mühendis.

Konstantinos Kaukas, Yargıtay Avukatı.

Elefterios Trivoulidis, “MİHANİKİ” Şirketler grubu Yetkili Danışmanı.

Georgios Mpouras, Emniyet Teşkilatı emeklisi.

İlias Anagnostopoulos, Özel çalışan.

Stauros X. Farmakis, Özel çalışan.

Sotirios Lassis, Özel çalışan.

https://www.averof2.gr/en/founding-members-3/

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish