Türkiye | Dünya

“Ege’deki Kara Suları Konusunda Türkiye’nin Pozisyonu Aynı”

"Ege'de kara suları konusunda Türkiye'nin pozisyonu değişmemiştir. TBMM'nin aldığı karar da değişmemiştir."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel’deki temaslarını değerlendirdi.

T.C.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’de gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliğinde gazetecilerle bir araya geldi.

“Ege’deki kara suları konusunda Türkiye’nin pozisyonu aynı”

Yunanistan’ın İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkarma niyetini açıkladığı ve değerlendirmesi sorulan Çavuşoğlu, Atina’nın bu arzusunun yeni olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Ege ayrı İyonya Denizi ayrı. Orada kara sularını 12 mile çıkarmaları Ege Denizi ve Ege Denizi’nin statüsünü etkilemez. Dolayısıyla bizi de etkilemez. Ama bu müzakerelerde Ege ile ilgili bazı açıklamalar da oldu. Yine AB nezdinde de bunun fark edildiğini gördüm. Bunun Yunanistan’a bir faydası yok. Yunanistan’ın böyle açıklamalardan artık kaçınması lazım. Ege’de kara suları konusunda Türkiye’nin pozisyonu değişmemiştir. TBMM’nin aldığı karar da değişmemiştir. O günden bu yana da iktidara gelen tüm partiler veya iktidarlar Türkiye’nin tutumu konusunda bir geri adım atmadığı gibi aynı kararlılığı hepimiz sürdürmüşüzdür. Çünkü bu milli bir meseledir.”

“Yunanistan’ın provokasyonları devam etti”

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Ege ile ilgili açıklamalarının hiçbir hükmünün olmadığını belirterek, “AB’deki muhataplarıma söylediğim gibi Yunanistan’ın provokasyonları devam etti.” diye konuştu.

Yunanistan’ın deniz altında kablo döşeme faaliyetlerinde bulunduğunu, Navtex ve Notam’lar yayınladığını hatırlatan Çavuşoğlu, buna karşın bunların yayınlandığı bölgede tatbikat veya başka faaliyette bulunmadığını söyledi. Çavuşoğlu, Yunanistan’ın provokasyona devam ettiğini belirterek, “Ondan sonra gelecekler AB’ye, ‘Bakın Türkler devam ediyor, yaptırım uygulayalım’ diyecekler. Biz bunların oyunlarını biliyoruz. Bunlar oyun içinde diye biz kararlı tutumumuzdan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin 25 Ocak’ta başlayacağını hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin ön koşulsuz görüşmelere hazır olduğunu, Yunanistan’ın geçmişte görüşmeye yanaşmadığını hatırlattı.Çavuşoğlu, “Umarım sonuç odaklı, anlamlı görüşmeler olur. 2016 yılında bu görüşmeleri artık yapmak istemediklerini söylemişlerdi. Umarım 61’inci görüşmeden sonra bunlar devam eder.” ifadesini kullandı.

“(Doğu Akdeniz’de) Pragmatik olmak lazım”

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz konulu konferansa KKTC’nin davet edilmesi hakkındaki soruyu yanıtlarken, AB yetkilileriyle Kıbrıs konusunu da ele aldıklarını belirterek, “Yapılacak konferansa herkesin katılmasını istiyoruz. ‘Sadece Doğu Akdeniz’de kıyısı olan ülkeler değil tüm Akdeniz ülkeleri katılsın’ dedik. Hatta ‘Doğu Akdeniz’de şirketi olan ülkeler de katılabilir’ dedik.” ifadesini kullandı.

Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarının hakça paylaşımını istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz ile ilgili konferansa adadaki iki tarafın da katılmasının siyasi bir konu olmadığını belirterek, “Bir taraf katılmayacaksa, diğer tarafın da katılmasının anlamı yok. Gelir paylaşımı konusunda Rum kesiminin muhatabı KKTC’dir, Kıbrıs Türk halkıdır.” dedi.

Çavuşoğlu, “(Birbirini) Tanıma veya tanımama yaklaşımı yerine pratik ve pragmatik olmak lazım. Onları belki ayrı bir formatta getirebiliriz. Ama gelir paylaşımı konusunda her iki tarafın da katılması gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını korumak için gerekli adımları da attık”

Türkiye- AB ilişkilerinde 2020 yılının sorunlu bir yıl olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, “Biz, Türkiye olarak Türkiye’nin ve KKTC’nin Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını korumak için gerekli adımları da attık atabileceğimizi de gösterdik. Fakat Aralık zirve sonuçlarını ya da ortak açıklamasını biz Türkiye’ye uzatılmış bir el olarak gördük ve biz de aynı şekilde pozitif anlamda karşılık verdik.” İfadesini kullandı.

Kıbrıs konusunda Türkiye’nin önerdiği 5+ Birleşmiş Milletler (BM) gayriresmi toplantısı için ilerleme kaydedildiğini ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“BM Genel Sekreterinin bir davetini aldık. Tarihini belirlemeye çalışıyorlar. Şubat sonu veya mart başında New York’ta iki taraf 3 garantör ülke ve BM olarak bir araya geleceğiz. AB de bu toplantılara gözlemci olarak katılmak istediğini söyledi. Elbette tüm müzakerelerde AB gözlemci olarak katılmıştı. Bu toplantılara da katılmalarında bir mahsur yok fakat kendilerine de söylediğimiz gibi Crans-Montana’dan bu yana AB, KKTC’yi Kıbrıs Türk toplumunu tamamen ihmal etti. Hiçbir temas olmadı ve onların güvenini tekrar kazanmamız gerekiyor. Ayrıca AB tüm süreçlerde üyemiz diye sadece Kıbrıs Rum tarafının haklarını savundu, Türk tarafının haklarını maalesef yok saydı. O nedenle bu güvenin tekrar kazanılması gerektiğini kendilerine söyledik. Prensip olarak katılmalarında bizim için bir mahsur yok.”

Doğu Akdeniz konferansı önerisi hakkında Çavuşoğlu, “Biz bu konuda önerilerimizi yazılı bir şekilde AB tarafına iletmiştik. Şimdi bu konferansı nasıl gerçekleştirebileceğimizi de 2 günlük görüşmelerimizde ele aldık.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu