Yunanistan Haber

Dört Bölümlük Karadeniz Rumları Belgeseli Hazırladı

Aristotelio Üniversitesi hazırladığı 4 belgeselde Karadeniz Rumlarının (Pontus Helenizminin) 3000 yıllık tarihini anlatıyor.

Aristotelio Üniversitesi hazırladığı 4 belgeselde Karadeniz Rumlarının (Pontus Helenizminin) 3000 yıllık tarihini anlatıyor.

Selanik Aristotelio Üniversitesi Karadeniz (Pontus) Çalışmaları Kürsüsü, Karadeniz Helenizminin tarihi üzerine dört bölümlük bir belgesel dizi hazırladı.

Dört büyük döneme ayrılan eserin kronolojik sıralaması, izleyicinin Karadeniz’deki Rumların varlığının tam bir resmini elde etmesini sağlamak üzere yapılan bir çalışma olduğu belirtiliyor.

Selanik Aristotelio Üniversitesi tarafından yapılan bir duyuruya göre, belgesel konferans dizisinin ana fikri, Karadeniz’in (Pontus) tarihinin ve Rumlar tarafından orada geliştirilen kültürün anlatımı ve daha sonra da oradan ayrılmalarının nedenleri sıralanıyor.

Dört büyük döneme ayrılan eserin kronolojik sıralaması, izleyiciye Rumların antik, Bizans ve Osmanlı yıllarında ve son olarak “Genç Türkler” hareketinin hüküm sürdüğü modern dönemde Karadeniz’deki varlığının tam bir resmini elde etmesini sağlamak üzere yapılan bir çalışma olduğu belirtiliyor. Tabii ki söz konusu dört bölümlük belgesel dizide amaç sözde “Pontus Soykırımı” konusuna bağlanıyor.

Hazırlanan dört bölümde, Selanik Aristotelio Üniversitesi Pontus Çalışmaları Bölüm Başkanı Yardımcı Doçent, Kiriakos St. Hacikiriakidis ve kürsüdeki bilimsel çalışmalar yardımcısı Dr. Theodosios No. Kiriakidis, yaklaşık üç bin yıllık tarihi ele alarak ve Pontuslu Rumların ekonomik, kültürel ve politik faaliyetlerini anlatıyor.

Selanik Aristotelio Üniversitesi Rektörü Profesör Nikolaos G. Papaioannu çalışma hakkında şunları söyledi. “Bu konferanslar dizisi Pontus Helenizminin önemli tarihini aydınlatmakta ve halka onun yönlerini daha iyi tanıma fırsatı sunmaktadır.  Bu çalışma, Üniversitemizin Pontus Çalışmaları Kürsüsü’ndeki meslektaşlarımın, çalışmalarının yüksek düzeyini, bilimsel alanlarına duydukları derin sevgiyi ve aynı zamanda Aristotelio’nun çeşitli dışa dönüklük çalışmalarını vurgulayan mükemmel bir girişimidir.” İfadelerini kullandı.

Rum asıllı Rus işadamı İvan Savvidis’in yardım kuruluşu ve Open Beyond televizyon kanalının desteğiyle oluşturulan bu dört kısa bölüm, Yunan halkına, Pontus Helenizminin tarihi ve kültürü hakkında basit ve anlaşılır bir şekilde yararlı ve gerekli bilgileri sunmayı amaçladığı belirtiliyor.

Α: https://www.youtube.com/watch?v=U48RRhtxj6E&feature=youtu.be

Β: https://www.youtube.com/watch?v=harXBVYt4XQ&feature=youtu.be

C: https://www.youtube.com/watch?v=hJ2ohvyE7Pw&feature=youtu.be

D: https://www.youtube.com/watch?v=mSRK_KxDPFI&feature=youtu.be

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu