Yunanistan Haber

“Doğu’dan Gelen Tehdit Var Olduğu Sürece Adalar Silahsızlandırılmayacak”

“Yaz aylarında, aylarca uzun süren teyakkuz nöbetleri tutuyorduk. Silahlı Kuvvetlerin üç defa genel hareketliliği oldu."

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, “Protothema” gazetesinin Pazar günkü ekine verdiği geniş mülakatta yine Türkiye’yi bir tehdit olarak gösterdi ve “Doğu’dan gelen tehdit var olduğu sürece bizim için askerden arındırma söz konusu olamaz.” İfadelerini kullandı. Bakan Panagiotopulos’un röportajı özetle aşağıdaki gibidir:

İstikşafi görüşmeler:

Soru: “Türklerin gündeme getirdiği tüm konuların görüşmelerin gündemine alınmasını isteyen müttefiklere ne dersiniz?”

Cevap: “Onlara, gündemdeki belirli konuları konuşmaya geldiğimizi söylüyoruz. Ve bu ön görüşmeler belirli konular üzerinde gerçekleşecektir. Türkiye’nin olası ortaya koyacağı her iddiayı değil. Örneğin adaların silahsızlandırılması. Bunun hakkında neyi konuşalım ki? Doğu’dan gelen tehdit var olduğu sürece bizim için askerden arındırma söz konusu olamaz. Tehdit canlı tutuldukça, korumakla iç içe geçmiştir. Bir tehdit olduğu sürece – ve bu yaz var olduğunu ve ortaya çıktığı değerlendirmesini yaptık – askerden arındırma konusu yoktur. En yüksek egemen hakkımız, ulusal bütünlüğümüzü ve egemenliğimizi korumaktır ve bu temelde adalarda yasal ve önleyici savunma güçlerine sahip olmayı seçiyoruz.”

Soru:Yaz aylarında Oruç Reis ile yaşanan krizin askeri çatışmanın kaçınılmaz olduğunu düşündüğünüz bir an oldu mu?”

Cevap: “Yaz aylarında, aylarca uzun süren teyakkuz nöbetleri tutuyorduk. Silahlı Kuvvetlerin üç defa genel hareketliliği oldu. Genel!

Donanma bu hareketliliğin merkezindeydi, çünkü Doğu Akdeniz’de gelişti ve bildiğiniz üzere birçok durumda Türk Donanması’na yaklaştı. Ancak tüm Silahlı Kuvvetler, üslerdeki silahlı uçaklardan, sınırdaki Ordu birimlerine kadar her türlü olasılığa hazırdı.

Yine de, bu hareketliliğin karşı tarafa caydırıcılık mesajını göndermede başarılı olacağına dair garip bir kesin ve emin olmaya sahiptik. Yani, karşı taraftakiler (Türkiye) ağır maliyetlerle karşılaşacaklarını bildikleri için askeri angajman noktasına ulaşamayacaklardı.

Bu, uygulamada caydırıcılığın doğrulanmasıdır ve Silahlı Kuvvetlerin genel hareketliliği ve kararlı tutumu ile sağlandığını söyleyebilirim. Gerginliğin arttığı ve tırmandığı anlar da oldu. Ancak Silahlı Kuvvetler her zaman orada mevcuttu.”

Soru:Biden’in seçilmesinin ABD ile savunma alanında yeni işbirliği fırsatları yarattığını düşünüyor musunuz? Yunan tarafının belirlediği öncelikler nelerdir? MDCA karşılıklı savunma işbirliği anlaşması halihazırda devam ediyor, beş yıl mı olacak?

Cevap: “Amerikan tarafı bazı öneriler dile getirdi ve bir teklif paketi üzerinde çalışıyoruz. Yani Amerikalılardan istediğimiz şey, örneğin; üçüncü ülkelere askeri yardım için daha büyük fonlara erişim veya ABD Silahlı Kuvvetlerinin silah fazlasından silah sistemlerinin satışını serbest bırakılmasıdır.

MDCA’nın geçerliliğini genişletme konusu masada gündeme getirildi, bu da altyapıya daha büyük yatırımlar yapabilecekleri anlamına geliyor. Böyle bir gelişme bize de fayda sağlıyor. Ayrıca amacımız ABD Silahlı Kuvvetlerinin farklı bölümleri (Özel Kuvvetler, helikopterler vb.) İle ortak eğitim ve tatbikatları daha da yoğunlaştırmaktır.

Bununla birlikte, Biden yönetimi ile Amerikalılarla bir anlaşmaya varmak için iyimserlik için daha fazla alan olduğuna inanıyorum. Önceki yönetimle iyi ilişkilerde olmadığımız için değil, Trump-Erdoğan kişisel ilişkisinin genel durumu etkilediği için Dışişleri Bakanlığından pozisyonlarımıza çok olumlu açıklamalarda bulundular.

Ama şimdi bu durum artık mevcut değil. Buna ek olarak, yeni Cumhurbaşkanı, Yunan-Türk ihtilaflarının farkında, Yunanistan’ın destekçisi ama aynı zamanda Başbakan’ın kişisel bir dostu, önemli olduğunu düşündüğüm bir şey.”

Soru: “Analistler, Almanya’nın Türkiye konusundaki tutumunu açıklamakta zorlanıyor. Göç önemli bir sorun ama tek sorun değil. Sizce bu tavrın temel sebebi nedir? Yunan tarafından Almanya’ya doğru herhangi bir iyi niyet hareketi bekleniyor mu?

Cevap: “Almanya, AB ve NATO düzeyinde önemli bir ortaktır. Milli Savunma Bakanlığı söz konusu olduğunda, Alman mevkidaşımla açık bir iletişim hattı var. Kendisiyle çok yakın bir zamanda öncesinde telefonla görüştük, bizim pozisyonlarımızı bilsin ve Türk mevkidaşımla görüşmek için bizim pozisyonumuzun ne olduğunu aktarsın, bu geçmişte olmayan bir şey. Bu yüzden bizi dinliyorlar ve söylememiz gerekenleri hesaba katıyorlar.

Dolayısıyla da Almanya, Türkiye ile ilişkileri nedeniyle, iki ülkeyi yakınlaştırma çabalarında yapıcı bir arabuluculuk rolü oynayabilir. Belki daha ihtiyatlı bir şekilde kendi yolu vardır ve elbette diğer ülkeler gibi, komşu ülkede de kendi ekonomik çıkarları vardır ve bu her durumda dikkate alınmalıdır.

Hiçbir Alman hükümetinin bir gecede iptal edemeyeceği Türkiye’deki Alman savunma şirketlerinin çıkarları mevcut. Öte yandan savunma alanında Almanlarla biz de ilişkimizi derinleştirmeye çalışıyoruz. Alman denizaltılarımız olduğunu hatırlatırım, denizaltılarımız için yeni ağır hizmet torpidoları alımını başlattık ve devralmaya devam ediyoruz, tabii ki ana Alman şirketinden…

Almanya’nın Yunan devleti ile var olan sorunları evet vardı, ama bunları atlattık. Ve tabii ki ana muharebe tankımız Alman, bu yüzden Alman tarafıyla işbirliği yapıyoruz ve bu işbirliğini sürdürmek için daha başka fırsatlar doğacak.”

Soru: “Şu ana kadarki hareketlerinize göre silahlanma konusunda hızla ilerliyorsunuz gibi görünüyor. Ancak fırkateynler konusunda bazı tartışmalı hareketler gözlemliyoruz. Fransızlarla imzalayıp, bir Amerikan çözümüne dönmek ve sonra tüm seçenekleri yeniden değerlendirmek mi?. Gerçekten ne arıyorsunuz?

Cevap: “Hızlı tempoya gelince, her alanda hız rekorunu kırdık! Çünkü Milli Savunma Bakanlığı gelip Meclise bir proje getirdiğinde, kısa sürede onaylanıyor ve sadece dört ay sonra Fransız uçaklarında olduğu gibi böyle bir anlaşma hızla sonuçlanıyor. İlk uçağın Yunanistan’da teslimatı, müzakerelerin başlamasından bir yıldan daha kısa bir süre sonra gerçekleşecek. Yunan verilerine bakıldığında daha önce böyle bir olayın yaşanmadığını düşünüyorum. Ama başardık çünkü hepimiz çok çalıştık. Siyasi ve Askeri Liderlik kadrosu ve elbette Fransız tarafının hem desteğine hem de iyi bir ruh haline sahiptik. Kendi nedenlerinden dolayı onlar da Rafale’nin satılmasını hızlı bir şekilde istiyordu.

Bunun ötesinde, fırkateynlerin durumu tamamen farklıdır. İşleri bir sıraya oturtmak gerekirse, Fransızlarla bir niyet mektubu LOI dışında bir MOU imzası yoktu, bu da iki [email protected]’nın herhangi bir taahhüt olmaksızın devralınması için müzakerelere başlama arzumuzun bir formülasyonuydu. Bunlar gelişti, mali imkanlarımız için çok pahalı olduğu değerlendirilmesine varıldı. Bununla birlikte, aynı zamanda, Fransız gemilerinin satın alınması hiçbir zaman göz ardı edilmedi. Bir Amerikan çözümüne neredeyse hiç geçiş olmadı. Bu süreçte Amerikalılar, dört yeni firkateynin satın alınması için kendi önerilerini sundular. Aynı zamanda diğer ülkelerden de yeni teklifler geldi. Şu anda defalarca bu konunun devam ettiğini ve tekliflere açık olduğumuzu belirttim, Deniz Kuvvetleri her birini tek tek değerlendiriyor.

Her halükarda son değerlendirme 2021’in ilk yarısında yapılacaktır, böylece bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Şu anda sorunumuz çok hoş ve menuniyet verici, çok sayıda ve ilginç teklifler var. Ancak nihai karar, Deniz Kuvvetlerinin yeni fırkateynlerdeki ihtiyaçlarının karşılanmasına ve inşaat projesine yerli savunma sanayinin dahil olma olasılığı gibi birçok bireysel parametrenin kombinasyonuna dayanacak.

Donanmanın yeni birimleri inşa edilene kadar Yunan endüstrisinin katılımının yanı sıra, bir “ara çözüm” (yani mümkün olduğunca hazır savaş gemileri) sağlanmasını gerekli görüyoruz, bu da toplamda gelişecek bir şey. 7-8 yıllık bir dönemi kapsıyor.”

Soru: “Sonra F-35’ler mi geliyor? Tedarikleri için zaman çizelgesi nedir?”

Cevap: “F-35, yeni beşinci nesil bir savaş uçağıdır. Er ya da geç Yunanistan’ın 5. nesil bir savaş uçağı, yani F-35’i almak zorunda olduğunu söylemiştim. Ancak şu anda, toplamda yaklaşık 2,5 milyar olan Rafale’nin satın alımını yeni tamamladık ve seksen dört F-16’yı Viper versiyonuna yükseltme programı devam ediyor ” en önemli kritik noktaya giriyor.

Hava Kuvvetlerinin F-16 Viper prototipinin ABD’ye hareket etmesinin ardından, EAB tesislerinde üretim hattı devreye girecek ve önümüzdeki altı yıl boyunca yılda sekiz ila on iki uçağın modernizasyonu seviye yükseltilmesi sağlanacak. Bu nedenle, Hava Kuvvetimizin ana filosu kapsamlı bir seviye yükseltilmesinden geçiyor.

Bu süreçte F-35’ler ile ilgili konuşmalar başlayacak. Bu iki programın zamanla tamamlanmasının ardından böyle bir gelişmenin geleceğine inanıyorum. F-35 programına katılmaya yönelik olan ilgimizi Amerikalılara gösterdik, ancak elbette bu aynı zamanda mali imkanlarımızın düzenlemesiyle de bir işlevi olacak. Unutmayın, Silahlı Kuvvetlerin her üç dalında da müdahaleler, ihtiyaçların önceliklendirilmesi, ihtiyaçlar, maliyetlendirme ve finansman imkanı ile yedi yıl derinlikli kapsamlı bir yeniden teçhizat planı üzerinde çalışıyoruz. Yani bu zamanla gelişiyor. F-35’lerin zamanı gelecek.”

Söylemem gereken ilk şey, personelin kalma ya da ayrılma kararının moraliyle ilgili olmasıdır. Tipik bir örnek vermek gerekirse, geçen yıl Tanağra’da istifalarla karşı karşıya kalıyorduk, bugün Rafale’deki pilotlar ve teknisyenler için eğitim programına ilk katılacak bir yarışma ile karşı karşıyayız. Sadece bir yıl içinde, sürekli yeniden kullanıma sunulan “Rafale” ve “Mirage 2000-5” ile Tanagra, personelin moralini olumlu yönde etkileyerek bir “beklenti ve eğlence yeri” haline geldi. Elbette finansal teşvikler de rol oynuyor, özellikle hareketlilik dönemlerine müdahale ettik ve ileride elimizden geleni yine yapacağız.

Ancak söylemek zorunda olduğum şey, Silahlı Kuvvetler genelinde personelin, özellikle kritik anlarda sergiledikleri profesyonellik ve sorumluluk duygusu, her durumda, görev ve misyonlarının tam olarak farkında olduklarını gösterdi. Onlara her alanda elimizden geldiğince yardım edeceğiz.”

Soru: “İsrail modeline göre 18 yaşında askere alınma ve kadınların gönüllü olarak askere alınma olasılığını düşünüyor musunuz?

Cevap: “Askerlik anlayışı açısından Yunanistan’ın bir gecede İsrail’e dönmesi olasılığı zor. Bunun ötesinde, karşılaştığımız tehditler ve zorluklar göz önüne alındığında, bunlarla başarılı bir şekilde başa çıkabilmek için zihniyetimizi, alışkanlıklarımızı bir bütün olarak değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Kadınların askere alınması konusu masada değil. Ancak, Başbakan’ın da söylediği gibi, hükümetin 18 yaş ile ilgili gelecekteki zorunlu askerlik planı var. Ancak bunu yapmak için önce Silahlı Kuvvetlerin üç kolu tarafından çok dikkatli bir planlama yapılmalıdır. Şu anda böyle bir mesele yok.

Askerlik süresi konusunda ufak bir artış yaptık ama bu konu ileride gündeme gelebilir, her zaman istişare halinde ve Genelkurmaydan gelecek önerilerin ardından değerlendirilecektir. Her halükarda, 18 yaşında zorunlu askerlik, gelecekte Silahlı Kuvvetler için ve gençlerin anayasal yükümlülüklerine hayatlarının bir döneminde Silahlı Kuvvetler saflarında hizmet etme zihniyetleri için faydalı olabilir.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish