Yunanistan Haber

“Doğu Akdeniz’deki Durum Bir Ateş Oyunudur, Bir Kıvılcım Felakete Yol Açabilir”

“Ziyaretimin asıl amacı Doğu Akdeniz'deki gergin durumdur. Son haftalarda bir artış gördük ve bu bizi büyük endişeye sürüklüyor."

Atina’da Başbakan Kiriakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşen Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Doğu Akdeniz’deki durumla ilgili endişelerini dile getirdi.

Dendias ile yapılan görüşme sonrasında yapılan ortak basın toplantısında kameraların karşısına geçen iki Bakan şunları dile getirdi.

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Ziyaretimin asıl amacı Doğu Akdeniz’deki gergin durumdur. Son haftalarda bir artış gördük ve bu bizi büyük endişeye sürüklüyor. Gerginliği azaltmak için Ankara yolculuğuma devam edeceğim. Valizimde 2 mesaj var. Almanya ve tüm AB, dayanışma duygusuyla Yunanistan’ın yanındadır. İkincisi, uluslararası hukukun belirlediği koşullar altında bir gerileme belirtisi ve bir diyalog niyetini bekliyoruz. Doğu Akdeniz’deki mevcut durum bir ateş oyunudur ve herhangi bir kıvılcım felakete yol açabilir.” İfadelerini kullandı.

Sırasıyla söz alan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye karşı yaptırım beklediklerini ifade etti ve şunları dile getirdi: “Birçoğu bize diyaloğu tavsiye ediyor, ancak tehdit rejimi altında diyalog mevcut değil. Suçluluk takıntısı hiçbir yere götürmez. Gerilimi azaltma hareketleri yerine yeni zorluklar görüyoruz. Bu davranışlar ve eylemler bölgedeki istikrarı baltalamakta ve uluslararası hukukun ihlali anlamına gelmektedir. Doğu Akdeniz’deki durum Avrupa Birliği’nin tamamını ilgilendiriyor ve Avrupa müktesebatının gerici güçlere karşı güçlü bir savunmaya ihtiyacı vardır.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu