Yunanistan Haber

“Diyalog Mekanizmasının Açık Olmasını İstiyoruz”

“Böyle bir görüşme ihtimali ne daha yakın, ne daha uzak.”

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Aristotelia Peloni, Yunanistan olarak Türkiye ile diyalog mekanizmasının açık olmasını istediklerini dile getirdi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Aristotelia Peloni, düzenlediği haftalık basın toplantısında Başbakan Kiriakos Miçotakis’in defalarca dile getirdiği gibi, Yunanistan’ın Türkiye ile diyalog mekanizmasının açık olmasını istediğini ve olumlu atmosferin hakim hale gelmesini ancak öte yandan da uluslararası hukuka saygı beklediklerini belirtti.

Peloni, Yunanistan ile Türkiye arasındaki olumlu atmosferin gerginliğin azalması için önemli olduğunu kaydederek, Dışişleri Bakanı Dendias’ın işbirliği için önerilerini sunduğunu, bunun Türk tarafında kabul edildiğini ve bir sonraki adımların atılması için anlaşma sağlandığını söyledi.

Peloni, Başbakan Kiriakos Miçotakis ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında görüşmeye yönelik bir soruya, “böyle bir görüşme ihtimali ne daha yakın, ne daha uzak” yanıtını verdi.

Son olarak Sözcü Peloni, Yunanistan’ın aktif bir dış politika izlediğini belirterek, eski ittifakları güçlendirdiğini, bölgede yeni ittifaklar oluşturduğunu ve komşularıyla işbirliğini istediğini dile getirerek savundu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish