Yunanistan Haber

Dışişleri Bakanlığı 201 Mezar Hakkında Yunanistan’dan İzahat İstedi

Osmanlı dönemine ait 201 mezar ortaya çıkması ve sonrasında bu mezarlar hakkında izahat istedi.

Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Diamessis bugün Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve Atina’daki Büyükelçi Özügergin de Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulundu.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis’i Bakanlığa çağırdı. Büyükelçinin Dışişleri Bakanlığı’na çağırılmasının nedeni, Selanik ili Kesendire (Kasandra) kazasının Gargara (Simantra) köyünde Kapalı Spor Salonu inşaatının kazı sırasında, Osmanlı dönemine ait 201 mezarın ortaya çıkması ve sonrasında bu mezarlar hakkında izahat istedi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması aynen aşağıdaki gibidir:

“Yunanistan’ın Halkidiki iline bağlı Gargara Köyü’nün okul bahçesine yapılan bir spor salonunun inşaatı sırasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığına rastlandığı yönündeki basın haberleri üzerine Selanik Başkonsolosluğumuzca anılan köy ziyaret edilmiş, ayrıca yerel Yunan makamları nezdinde derhal girişimde bulunularak bilgi talep edilmiştir.

Bu girişimlerimiz neticesinde, sözkonusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak ülkemize bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığı öğrenilmiştir.

Bu bilgilerin temini üzerine Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığımıza çağrılarak ve Atina’da Büyükelçimizce Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur.

Bu girişimlerde mezarlar hakkında ülkemize daha önceden bilgi verilmemiş olmasına ilişkin izahat istenmiş, inşaat çalışmalarının derhal durdurulması, muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesi talep edilmiştir.”

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu