Batı Trakya Haber

Dimetoka’da Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin Minaresine Yunan Bayrağı Astılar

597 yıllık Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin minaresine Yunan bayrağı astılar.

Dimetoka’da bulunan ve Avrupa’daki en eski Osmanlı camisi olan 597 yıllık Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin minaresine Yunan bayrağı astılar.

Kimliği belirsiz kişi ve kişilerce dün gece Dimetoka’da bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası’nın listesine aday olan ve yakından takip edilen Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin minaresine Yunan bayrağı asıldı.

Dimetoka (Didimotiho) Belediye Başkanı Romilos Haciyannoğlu Selanik radyosuna bağlandı ve yaşanan bu olay ile ilgili yaptığı değerlendirmede, bayrağın Cuma akşamı minarede olmadığını, olayın Cumartesi gece yarısı veya sabaha karşı yaşandığını dile getirdi.

Bölge halkı, Dimetoka’daki tarihi Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin minaresine Yunan bayrağı asılmasının İstanbul’da Ayasofya’da Kur’an okunmasıyla bağlantılı olduğu değerlendirmesini yapıyor.

Öte yandan sabahın ilk ışıklarıyla ortaya çıkan bu olay daha fazla geç kalınmadan Belediye tarafından verilen talimatla alelacele indirildi. Şimdi polis bu eylemi yapanların peşine düştü.

Yaşanan bu tatsız olay Selanik merkezli Yunan radyo ve gazetesinde yer aldı.

Haberin linki:

https://www.rthess.gr/article/107680/anirtisan-tin-elliniki-simaia-sto-tzami-tou-didymoteichou

not: Türkçe haberde kullanılan foto temsilidir ve gerçek foto değildir. Çünkü yayınlayan gazete orjinal fotoyu kullanmamıza izin vermemiştir.

Aşağıdaki Yunanca haberde ise orjinal foto görülmektedir.

Ανήρτησαν την ελληνική σημαία στο τζαμί του Διδυμοτείχου

30/5/2020 1:40:22 μμ

Ανήρτησαν την ελληνική σημαία στο τζαμί του Διδυμοτείχου

Κάτοικοι του Διδυμοτείχου είδαν σήμερα το πρωί την ελληνική σημαία να κυματίζει πάνω στο τζαμί του Διδυμοτείχου, στον Έβρο. Εκτιμάται πώς το άτομο ή τα άτομα που προχώρησαν σε αυτή την ενέργεια, κινήθηκαν στη διάρκεια της νύχτας ή τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Όπως είπε στο Ράδιο Θεσσαλονίκη ο δήμαρχος Ρωμύλος Χατζηγιάννογλου το βράδυ της Παρασκευής η σημαία δεν βρισκόταν στο σημείο και λίγο πριν τις 10:00 το πρωί την έβγαλαν.

Υπενθυμίζεται πως το τζαμί είχε υποστεί τεράστιες ζημιές από τη  μεγάλη φωτιά που εκδηλώθηκε το Μάρτιο του 2017 και από τότε εκτελούνται εργασίες, οι οποίες συνεχίζονται μέχρι και σήμερα.

Στις συζητήσεις πάντως που γίνονται στην τοπική κοινωνία γίνεται σύνδεση του εν λόγω γεγονότος με τις εκδηλώσεις στην Κωνσταντινούπολη για την επέτειο της άλωσης.

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish