Batı Trakya Haber

Dikkat! Rodop İli Yaka Bölgesinde Koronavirüs Testleri Yapılacak

Ayazma köyünde 36 yaşında bir bayan ve 8 yaşındaki oğluna Koronavirüs teşhisi konulması sonrasında bölgede testler başlıyor.

Yassiköy (İasmos) Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Rodop ili Yaka bölgesi Ayazma köyünde resmi olarak 2 kişide tespit edilen Koronavirüs vakası sonrasında bölgedeki vatandaşlara toplu Koronavirüs testi yapılacağı duyuruldu.

Ayazma köyünde 36 yaşında bir bayan ve 8 yaşındaki oğluna Koronavirüs teşhisi konulması sonrasında harekete geçen Yassıköy Belediyesi, söz konusu aile ile temasa geçenlerin de Koronavirüs testine tabi tutuldukları belirtiliyor. Aynı aileden baba ve ailenin diğer çocuğunda yapılan testlerin ise negatif çıktığı ifade ediliyor.

Ortaya çıkan bu durum sonrasında önlem amaçlı olarak harekete geçen Yassıköy Belediyesi, Sivil Koruma Genel Sekreterliği, Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti Sağlık Genel Müdürlüğü, Kamu Sağlığı Milli Koruma Örgütü ve Gümülcine Hastanesi yönetimi ile tam bir koordinasyon içerisinde olduğu ifade ediliyor. Aynı zamanda Kamu Sağlığı Milli Koruma Örgütü tarafından testlerin yapılması için Yassıköy Belediyesi tarafından gerekli başvurunun da yapıldığı ifade ediliyor.

Bunun neticesinde, 17 Haziran 2020 Çarşamba günü sabah saat 09:00’dan akşam saat 17:00’a kadar Kamu Sağlığı Milli Koruma Örgütü görevlileri tarafından Bulatköy Sağlık Ocağı’nda bölge halkına yönelik yeni tip Koronavirüs (Covid-19) testleri yapılacağı duyuruluyor.

Testlerin sadece ve sadece önlem amaçlı yapılacağı, endişelenecek herhangi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edilirken, sadece Ayazma değil, (Bulatköy, Gebecili, Eşekçili, Sendelli, Yuvacılı) komşu köylerdeki vatandaşların da test yaptırmak üzere Bulatköy Sağlık Ocağı’na gelmeleri için vurgu yapılıyor.

Sonuç olarak, teste tabi tutulacak olan vatandaşlara şu husuta uyarılar yapılıyor:

30 Haziran 2020 tarihine kadar Belediye mensuplarımıza aşağıdaki şekilde hareket etmelerini öneriyor ve tavsiye ediliyor.

– Tüm yerel veya salonda yapılacak düğün veya mevlit, toplantı tipi etkinliklerin ertelenmesi.

– Dini mabedlerde ibadetten kaçınılması.

– Halk pazarlarında bulunmaktan kaçınılması.

– Yassıköy Belediyesi sınırlarında kahvehane, kafe, restoran tipi çok kişi ortamlarda bulunmaktan kaçınılması.

Yapılan bu uyarıların yasal hiç bir uygulayıcı yanının bulunmadığı ifade edilirken, Belediye başkanı Önder Mümin’in kendi istek, arzu ve önerisi olduğu belirtiliyor.

 

Açıklama aynen aşağıdaki gibidir.

SEVGİLİ BELEDİYE MENSUPLARIM,

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

YASSIKÖY BELEDİYE YÖNETİMİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELE ANLAMINDA BU GÜNE DEK ALDIĞI RADİKAL, ERKEN, YERİNDE ÖNLEMLER İLE BAŞARILI BİR SINAVDAN GEÇMİŞTİR.

BUGÜN İTİBARI İLE YENİDEN KORONAVİRÜSLE MÜCADELE ANLAMINDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAK İLE YÜKÜMLÜ OLDUĞUMUZU HİSSEDİYORUZ.

AYAZMA KÖYÜMÜZDE RESMİ TESPİT EDİLMİŞ, 2 VAKA AÇIKLANMIŞ BULUNMAKTADIR.

36 YAŞINDA BİR BAYAN VE 8 YAŞINDAKİ OĞLUNA KORONAVİRÜS TEŞHİSİ KONMUŞTUR.

BABA VE AİLENİN DİĞER ÇOCUĞUNDA YAPILAN TESTLER NEGATİF ÇIKMIŞTIR.

AİLENİN TEMAS ETTİĞİ KİŞİLER VE YAKIN ÇEVRESİNDE TESTLER DEVAM ETMEKTEDİR.

8 YAŞINDAKİ KARDEŞİMİZ OKULLARIN AÇILMASI İLE OKULUNDAKİ DERSLERE KATILMAMIŞ OLUP, HERHANGİ BİR EĞİTİM BİRİMİMİZ İÇİN ENDİŞE EDİCİ BİR DURUM BULUNMAMAKTADIR.

YASSIKÖY BELEDİYE YÖNETİMİ SİVİL KORUMA GENEL SEKRETERLİĞİ, DOĞU MAKEDONYA – TRAKYA EYALETİ SAĞLIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, KAMU SAĞLIĞI MİLLİ KORUMA ÖRGÜTÜ VE GÜMÜLCİNE HASTANESİ YÖNETİMİ İLE TAM BİR KOORDİNASYON İÇERİSİNDE OLUP DEVAMLI İRTİBAT HALİNDE BULUNMAKTADIR. YUKARIDA BELİRTİLEN BİRİMLER TEK YETKİLİ VE SON KARARLARI ALAN MERCİLERDİR.

BELEDİYE YÖNETİMİMİZİN ROLÜ YARDIM NİTELİKLİ OLUP, ÖZELLİKLE TOPLUMUN BİLGİLENDİRİLMESİNE ENDEKSLİ VE ALINACAK ÖNLEMLER HUSUSUNDA FİKİR BEYAN ETMEKLE KISITLIDIR.

BUGÜNKÜ BASIN TOPLANTISI BU AMAÇLA DÜZENLENMEKTEDİR.

AYRICA KAMU SAĞLIĞI MİLLİ KORUMA ÖRGÜTÜNDEN BÖLGEMİZE İŞTİRAK EDEREK ÖNLEM AMAÇLI YEREL TESTLER YAPILMASINI BİZZAT TALEP ETTİM.

YARIN, 17 HAZİRAN 2020, ÇARŞAMBA GÜNÜ, SABAH SAAT 9.00 DAN AKŞAM SAAT 5.00 E KADAR KAMU SAĞLIĞI MİLLİ KORUMA ÖRGÜTÜ YETKİLİLERİ BULATKÖY SAĞLIK OCAĞINDA HALKIMIZA COVİD – 19 TESTİ UYGULAYACAKLARDIR.

ÜSTÜNE BASARAK İFADE EDİYORUM

ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM MEVCUT DEĞİLDİR

PANİK OLMAMIZI GEREKTİRECEK BİR DURUM KESİNLİKLE BULUNMAMAKTADIR.

FAKAT ÖNLEMLERİMİZİ ALMAK, ERKEN MÜDAHALE ETMEK, CİDDİ VE SORUMLU DAVRANMAK ZORUNDAYIZ.

YARIN TÜM AYAZMA KÖYÜ SAKİNLERİNİ BULATKÖY SAĞLIK OCAĞINA İŞTİRAK EDEREK COVİD – 19 TESTLERİNİ MUTLAKA YAPTIRMAYA DAVET EDİYORUM.

AYRICA ESKİ BULATKÖY NAHİYESİ  VE AYAZMAYA SINIR KÖYLERDEKİ (YANİ BULATKÖY, GEBECİLİ, EŞEKÇİLİ, SENDELLİ, YUVACILI) DA İKAMET EDEN BELEDİYE MENSUPLARIMIZINDA TESTE TABİ TUTULMASINDA FAYDA GÖRÜYORUM.

ARZU EDEN DİĞER BELEDİYE MENSUPLARIMIZDA COVİD – 19 TESTİNİ YAPTIRABİLİR.

BİZZAT BENDE ÖNLEM AMAÇLI OLARAK TESTİ YAPTIRACAĞIMI SİZLERLE PAYLAŞIYORUM.

BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ VE SAĞLIKTAN SORUMLU BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCIMIZ OKTAY YALUÇ TÜM ORGANİZASYONDAN VE BUNDAN İLERİ ALINACAK ÖNLEMLERİN KOORDİNESİNDEN SORUMLU OLACAKTIR.

BELEDİYE BİNALARININ KÜLTÜR DERNEKLERİNE TAHSİSİNİ ASKIYA ALMA KARARIM HALA YÜRÜRLÜKTE BULUNMAKTADIR.

RESMİ OLARAK, SİVİL KORUMA GENEL SEKRETERLİĞİNDEN BÖLGEMİZ İÇİN ŞİMDİLİK HERHANGİ BİR KISITLAMA, KARAR, ÖNLEM MEVCUT DEĞİLDİR.

BUNA RAĞMEN YAPILACAK TESTLERİN SONUÇLARI AÇIKLANANA KADAR, ŞAHIS BİLİNCİ İLE HAREKET EDEREK, TOPLUM SAĞLIĞINI KORUMA ADINA

30 HAZİRAN 2020 TARİHİNE KADAR

BELEDİYE MENSUPLARIMIZA AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE HAREKET ETMELERİNİ ÖNERİYOR VE TAVSİYE EDİYORUM

– TÜM YEREL VEYA SALONDA YAPILACAK DÜĞÜN VEYA MEVLİT, TOPLANTI TİPİ ETKİNLİKLERİN ERTELENMESİ

– DİNİ MABEDLERDE İBADETTEN KAÇINILMASI

– HALK PAZARLARINDA BULUNMAKTAN KAÇINILMASI

– YASSIKÖY BELEDİYESİ SINIRLARINDA KAHVEHANE, KAFE, RESTORAN TİPİ ÇOK KİŞİ ORTAMLARDA BULUNMAKTAN KAÇINILMASI

KANUNEN HİÇBİR YASAK OLMADIĞINI HATIRLATIYOR, YUKARIDA İFADE EDİLENLERİN TOPLUM SAĞLIĞINI KORUMA ADINA, BİREY BİLİNCİ İLE YERİNE GETİRİLMESİNİ YASSIKÖ BELEİDYE BAŞKANI OLARAK ÖNERİYOR VE TAVSİYE EDİYORUM.

İSKEÇE VE ŞAHİN BÖLGESİNDE BAZI BASIN YAYIN ORGANLARININ AŞIRI TUTUMU BÖLGE EKONOMİSİNE VE TOPLUM HUZURUNA CİDDİ ZARARLAR VERMİŞTİR.

SİZLERDEN İSTİRHAMIM, AŞIRI HABERLERDEN KAÇINARAK, KORONAVİRÜSLE ETKŞN VE YAPICI MÜCADELE KAPSAMINDA HALKIMIZI CİDDİ VE SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİRMENİZDİR.

SAĞDUYUDAN, AKLI SELİMDEN AYRILMAYALIM.

ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN.

Yassıköy Belediye Başkanı

Önder Mümin

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu