Batı Trakya Haber

Dikkat! “Hedefteki Kişi” Olarak Gösterilebilirsiniz!

Dikkat! Fazla konuşmayın, Türk demeyin, harita ile oynamayın, “hedef” olarak gösterilebilirsiniz.

Dikkat! Fazla konuşmayın, Türk demeyin, harita ile oynamayın, “hedef” olarak gösterilebilirsiniz.

Dikkat! Şirket sahibi olabilirsiniz, bir STK temsilcisi olabilirsiniz, sade bir vatandaş olarak da vatanınız Yunanistan haritası üzerinde hiç bir art niyet düşünmeksizin, ait olduğunuz bölgeyi rütin bir uygulama düşüncesiyle değişik bir renkle belirgin olarak ön plana çıkarmaya kalkmayınız! Çünkü bu hareketiniz önce Yunan basını tarafından tahrik edici, ayrıştırımcı, hatta ve hatta bağımsızlık hareketi olarak algılanacak ve devanımda “hedefteki kişi” olarak damya yiyecek ve Yunan devleti makamlarına gambazlanacaksınız.

Evet! Yanlış okumadınız, malesef Yunanistan’da eğer Azınlık olarak yaşıyorsanız bu kurallara uyacak ve dikkat edeceksiniz, aksi halde kendinizi önce Emniyet Müdürlüğü Devlet Güvenlik Dairesi’nde, sonra da Hakim karşısında bulabilirsiniz. Soruşturmalar, kovuşturmalar peşinizi bırakmayacak. Onun için siz siz olun ve asla harita üzerinde bölge göstermeyin, renklerle oynamayınız.

Yunanistan haritasında basit bir renk farkı ile belirlenmiş Yunanistan’ın Trakya bölgesi, Yunanistan’da bir suç, bir tahrik unsuru olarak alğılanabiliyor.

Gelelim böyle bir habere; Gümülcine’de “Hronos” gazetesi 8 Mayıs tarihli yayınladığı bir haber-röportajda, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’nun fotografını kullanarak şu başlığı atıyor.

“TAHRİK, Habib Oglu’nun “Yeşil” Trakya arka planı ile bölücü sözleri”

Haber-röportajın başlığı bu. Neymiş, harita üzerinde asla art niyet olmadan sadece coğrafi konumu ön plana çıkartan bu hareket malesef Yunanistan’da bölücülük ve ayrımcılık olarak, bir tehlike olarak algılanıyor. Hiç şansınız yok!

Batı Trakya’da yaşayan Türklere asla Türk dememelisiniz! Bu da ayrımcılık ve suç teşkil ediyor. O zaman da ayrıştırıcı ve değişik emelleri olan bir insan olarak damgalanıyor ve “hedefteki kişi” kategorisine terfi ediyorsunuz.

Belki ileride ülkemiz Yunanistan’da, Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerinde demokrasi ve insan hakları anlayış şekli uygulanmaya, algılanmaya başlarsa eğer, işte o zaman bu tür boş işler ortadan kalkabilir. Ama bu olana kadar da dikkat! Batı Trakya, Türk ve Türklük kelimelerini kullanmak ayrımcılık yapmak ve suçtur. Her an Hakim karşısına çıkabilirsiniz.

Şimdi ne oldu da durup dururken 8 Mayıs sabahı Batı Trakya’da, Gümülcine’de yayımlanan “Hronos” gazetesi “bayram değil, seyran değil, eniştem beni neden öptü” deyim ve düşüncesini getirdi aklıma.

Haber-röportajda başkan Halit Habipoğlu’nun söylediklerine yer verilirken, Gümülcine Seçlmiş Müftüsü İbrahim Şerif’e de atıfta bulunmadan edememişler. Neymiş efendim; Yunanistan’ın tanımadığı bir Müftü ve Müftülüğün sosyal alanda dijital ortamda siteleri bulunuyormuş, yardım kampanyaları düzenleniyormuş, muş ve muş. Bu nasıl oluyor muş. Yardım kampanyaları hukuki sorular eşliğinde yapılıyormuş.

Son sözüm; siz siz olun, ben bildiğim doğruları yazmaya devam edeceğim, siz de anladığınız gibi anlamaya ve algılamaya devam ediniz! Bu bir uzun soluklu mücadeledir. Bu, ülkemiz Yunanistan’ın insan haklarına saygı temelinde demokrasi mücadelesidir.

Bir Türk atasözümüz der ki; “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.”

Hronos gazetesinin haber-röportajının Yunancası aynen aşağıdaki gibidir.

ΠΡΟΚΛΗΣΗ

Διχαστικός λόγος Χαμπίπ Ογλού με φόντο την «πράσινη» Θράκη

Παρ’ ότι η ελληνική Πολιτεία έχει εγγυηθεί την ίση μεταχείριση όλων των θρησκειών στην εποχή του κορωνοϊού.

Διονύσης Βοργιάς

Την ίση μεταχείριση όλων των θρησκειών την εποχή των απαγορεύσεων του κορωνοϊού έχει εγγυηθεί η ελληνική πολιτεία, ωστόσο «κύκλοι» της μειονότητας με έωλα επιχειρήματα, προσπαθούν να δημιουργήσουν κλίμα εκ του μη όντος και επικαλούνται δήθεν θρησκευτική ανισότητα.

Πρωτεργάτης σε αυτή την εκστρατεία που βάλλει κατά της ελληνικής πολιτείας, είναι ο πρόεδρος της αυτοαποκαλούμενης «Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Τούρκων Δυτικής Θράκης» Χαλήτ Χαμπίπ Ογλού, ο οποίος τιτλοφορεί προκλητική του ανακοίνωση ως εξής: «Δεν θα μείνουμε σιωπηλοί στους αυθαίρετους περιορισμούς με πρόσχημα τον κορονοϊό, κατά τη διάρκεια του ιερού Ραμαζανιού!».

Ως αυθαίρετους περιορισμούς, ωστόσο, δεν καταγράφει τίποτα άλλο παρά ασάφειες, καθώς η ελληνική πολιτεία όχι μόνο έχει εγγυηθεί ώστε όλα όσα αφορούν τις εκκλησίες, να αφορούν και τα τζαμιά, αλλά προέβη σε μία μεγάλη πράξη σεβασμού προς τους μουσουλμάνους συμπολίτες μας. Συγκεκριμένα, επιτρέπει την -μέσω μεγαφώνου σε χαμηλό τόνο- πρόσκληση σε προσευχή που γίνεται την περίοδο του Ραμαζανιού από τον μουεζίνη, παρ’ ότι μεγάφωνα δεν επιτράπηκαν στις εκκλησίες σε καμία περίπτωση.

Σε μία εποχή, δηλαδή, κατά την οποία οι χριστιανοί γιόρτασαν το Πάσχα από τα σπίτια τους -κάτι που αναγνωρίζει κι ο ίδιος ο κος Χαμπίπ Ογλού στην επιστολή του- σεβόμενοι την υγειονομική «μάχη» της χώρας μας με τον κορωνοϊό, λέει στην ανακοίνωση: «στη χώρα μας, ορισμένοι κύκλοι άρχισαν να θέτουν διάφορους περιορισμούς σε αυτόν τον ευλογημένο μήνα του Ραμαζανιού χρησιμοποιώντας σαν ευκαιρία τον κορωναϊό», αναφέροντας ως δήθεν περιορισμούς τον διορισμό ιμάμηδων, την κλήση σε απολογία ιμάμη για να διερευνηθεί εάν τέλεσε ή όχι μαζική προσευχή σε τζαμί, αλλά και την τέλεση αλλά με υγειονομικούς περιορισμούς των τυμπανοκρουσιών.

Άξιο αναφοράς είναι πως ο κος Χαμπίπ Ογλού στην επιστολή του αναφέρεται στους μουσουλμάνους της Θράκης ως «Τούρκους».

Έρανος με νομικά ερωτηματικά

Εν τω μεταξύ, εδώ και μερικές ημέρες η αυτοαποκαλούμενη ως «αιρετή μουφτεία Θράκης», η οποία μάλιστα διατηρεί ενεργούς λογαριασμούς στο διαδίκτυο με αυτό το όνομα, παρ’ ότι δεν είναι αναγνωρισμένη από την ελληνική πολιτεία, απευθύνει κάλεσμα συγκέντρωσης χρημάτων από μουσουλμάνους της περιοχής.

Προφανώς, η παραθεσμική και μη αναγνωρισμένη οργάνωση, δεν διαθέτει νομιμοποίηση να πραγματοποιεί εράνους ισχυριζόμενη πως είναι η «μουφτεία» της Κομοτηνής! Η όλη λειτουργία της μη αναγνωρισμένης αυτής οργάνωσης, άλλωστε, συνιστά «ωμή» παρέμβαση παραθρησκευτικών ή/και παραπολιτικών «κύκλων» στα εν οίκω της Ελλάδας και -απορίας άξιο είναι- γιατί δεν έχει υπάρξει έλεγχος των λογαριασμών που διατηρεί η οργάνωση στο διαδίκτυο και παραμένουν «ανοιχτοί» για το κοινό.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu