Türkiye | Dünya

“Dendias’ın Açıklamaları İç Politikaya Yönelik”

"Türkiye'den oraya kaçan FETÖ'cüler veya orada barınan DHKP-C'liler ve PKK'lılar var. Şu anda Yunanistan'da bizim istediklerimiz var."

Çavuşoğlu, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu değerlendirmede Yunanistan ile ilgili de konuştu. Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan’la birçok görüş ayrılığı bulunmasına rağmen aşı sertifikasının tanınması kararı alındığını dile getirdi.

Yunanistan’la Türkiye arasında ekonomik ilişkileri geliştirmek için 25 maddelik bir eylem planı hazırlandığını belirten Çavuşoğlu, bu maddelerin Selanik-İstanbul hızlı tren hattı, İpsala sınır kapısında ikinci bir köprü, enerji alanında ortak çalışmalar, denizcilik alanında ortak çalışma grubu gibi konuları kapsadığını söyledi.

“Dendias’ın sürekli Türkiye aleyhine açıklamaları var”

İkili ilişkilerde provokasyonlara rağmen pozitif gündemin devam etmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Atina’daki basın toplantımız iyi geçti ama Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın sürekli Türkiye aleyhine açıklamaları var. Ben döndükten sonra Yunanistan’ı itham eden, eleştiren açıklama yaptım mı? Biz pozitif gündem devam etsin diye retorik içine düşmedik. Bence iç politikaya yönelik ve böyle şeylere tenezzül etmemek lazım.” dedi.

Çavuşoğlu, iç politika kaygısıyla atılan adımların faydası olmadığını söyleyerek, gerekli açıklamaları basın toplantısında değil baş başa görüşmelerde dile getirdiğini ifade etti. Yunan medya ve halkının görüşmelerde ortaya çıkan olumlu tablodan memnun olduğunu bildiren Çavuşoğlu, Güney Kıbrıslı ve Yunan siyasetçilerin üzerinde olan kamuoyu baskısının Türk siyasetçiler üzerinde olmadığını da kaydetti. Çavuşoğlu, Türk kamuoyunun Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın maksimalist yaklaşımları karşısında Türk siyasetçilerden haklarını korumasını istediğini ancak Yunanistan’la da iyi ilişkiler kurulmasını istediğini belirtti.

Yunanistan’ın “Türkiye sığınmacılar için güvenli ülkedir.” açıklamasına da değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Yunanistan’a ulaşan göçmenlerin başvurularını kabul etmemek ya da Türkiye’ye geri yollamak için böyle bir açıklama yapıyor. Türkiye’den oraya kaçan FETÖ’cüler veya orada barınan DHKP-C’liler ve PKK’lılar var. Şu anda Yunanistan’da bizim istediklerimiz var. Kısaca teröristlerin de geri gönderilmesi konusunda aynı anlayış içinde, ilkeli şekilde bu açıklamayı yapsaydı bu açıklamaya saygı duyardım. Bir taraftan teröristleri elinde tutup değişik sebeplerle Türkiye’ye vermeyeceksin ama göçmenleri gönderebilmek için ‘Türkiye güvenli ülke’ diyeceksin.”

“Artık somut adım atma zamanıdır”

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime ilişkin AB ülkelerinin bilgilendirildiğini ve bu noktada iyi niyetin gösterildiğini ifade eden Çavuşoğlu, birkaç ülke dışında AB üyelerinin Türkiye’ye karşı dürüst davrandığını söyledi.

AB ile ilişkilerde ortaklığı geliştirmeye odaklanılması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Her ne kadar AB’de istediğimiz samimiyeti görmesek de her iki tarafın yararına olan alanlarda artık somut adım atma zamanıdır.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish