Yunanistan Haber

Dendias: “Yanımızda Müreffeh Bir Türkiye İstiyoruz”

"Egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı savunmak pazarlık konusu değildir, anayasal zorunluluktur.”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Real News gazetesine verdiği demecinde, “Yanımızda müreffeh bir Türkiye istiyoruz. Fakat egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı savunmak pazarlık konusu değildir, anayasal zorunluluktur” ifadelerini kullandı.

Bakan Nikos Dendias’ın söyledikleri şu şekilde:

“Ülkemiz, Uluslararası Hukuk, Uluslararası Deniz Hukuku ve iyi komşuluk ilişkilerinin tamamen ihlal edildiği, Türkiye’nin artan bir saldırganlığı ile karşı karşıyadır. Doğu Akdeniz bölgesi boyunca Türkiye maalesef istikrarsızlaştırıcı ve kışkırtıcı bir faktör haline gelmiştir.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik ve egemenlik haklarının bariz ihlali, yasadışı göçün araçsallaştırılması, aynı zamanda Libya’ya müdahale ve Trablus’un Saraç’ı ile birlikte yasaların sistematik ihlali ile geçersiz ve var olmayan bir muhtıra imzalaması, BM tarafından uygulanan silah ambargosunun sistematik ihlali neticesinde komşuyu bölgede olağan kargaşacı haline getirdi.

Ancak Aya Sofya’nın anıtsal ve ekümenik karakterini değiştirmeye yönelik kabul edilemez kararla, Türkiye bir adım daha ileri gitti ve şimdi tüm uluslararası toplumu tahrik etti.

Bu gelişmeler karşısında Yunanistan, yöntem, itimsizlik ve güven ile zırhlanıyor, Akdeniz’den Körfez’e kadar daha geniş bölgedeki ittifaklarını güçlendiriyor, ABD ile stratejik ilişkisini derinleştiriyor ve her şeyden önce doğal ailemizi, Avrupa’yı aktive ediyor.

Son AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında Türkiye’nin provokasyonlarının oybirliğiyle kınandığını doğrulamanın yanı sıra, Avrupa’nın Yunanistan’ın konumlarını tamamen paylaştığını da doğrulandı. Ve gerekirse, net bir şekilde harekete geçmeye, komşusuna karşı somut ve dayanılmaz önlemler almaya hazırdır.

Ancak Yunanistan bundan kaçınmaktadır. Yanımızda müreffeh bir Türkiye istiyoruz. Fakat egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı savunmak pazarlık konusu değildir, anayasal zorunluluktur. Ve bu apaçık konum ve çabada, kalkanımız olan Uluslararası Yasalarımıza sahibiz, güçlü ittifaklarımız, güçlü bir caydırıcı gücümüz ve ortaklarımızın tam desteği var.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu