Yunanistan Haber

Dendias ve Çavuşoğlu Bratislava’da Buluşacak

Türk-Yunan geriliminde ilk üst düzey ikili buluşmanın 8 Ekim bugün Slovakya'nın başkenti Bratislava'da gerçekleşmesi bekleniyor.

Doğu Akdeniz’de süren Türk-Yunan geriliminde ilk üst düzey ikili buluşmanın 8 Ekim bugün Slovakya’nın başkenti Bratislava’da gerçekleşmesi bekleniyor.

8 Ekim Perşembe günü Bratislava’da gerçekleştirilecek Küresel Güvenlik Forumu’na «GlobSec 2020» katılacak olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi bekleniyor. Atina’daki Yunan diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelmesi konusunda bir planlama olduğunu ileri sürüyor.

Yapılacak olan ikili görüşmede tarafların Türk-Yunan ilişkilerinin bugünkü en önemli gündem maddesini, her iki tarafın daha önce açıkladığı istikşafi görüşme süreci oluşturuyor.

Diplomatik kaynaklara göre, görüşmelerin çerçevesi konusunda bir uzlaşıya varılması durumunda iki ülke Dışişleri Bakanlıkları ortak bir açıklamayla sürecin hangi tarihte ve nasıl yürütüleceğini konusunda açıklama yapmaları bekleniyor.

Yunanistan’ın öteden beri önceliği, görüşmelerin sadece kıta sahanlığının belirlenmesi konusuyla sınırlı kalmasını, Türkiye ise hava sahası, aidiyeti belirsiz ada ve adacıkların statüsü, arama-kurtarma bölgelerinin netleştirilmesi ve silahlandırılan Yunan adaları konusunu da gündeme aldırmak istiyor.

Bratislava’daki buluşmada ele alınması beklenen bir başka konu, siyasi diyaloğa ivme kazandırılması için bir yol haritasını da ele almaları, bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i bir araya getirecek bir hazırlığı başlatmaları da bekleniyor.

Bunun yanısıra Yunanistan’ın bu görüşmede gündeme getireceğine kesin gözüyle bakılan bir başka konu, Maraş’ın açılması konusu. Yunanistan tarafı bu konuda ciddi rahatsızlık duyuyor.

Erdoğan ve Miçotakis, en son geçen sene BM Genel Kurulu sırasında New York’ta ve NATO’nun 70. yılı özel toplantısı sırasında Londra’da bir araya gelmişlerdi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu