Yunanistan Haber

Dendias: “Türkiye Giderek AB’den Uzaklaşıyor”

“Bizim istediğimiz müreffeh, barışçıl ve demokratik bir Türkiye'dir.”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın “POLITICAL” gazetesinden gazeteci Georgios Eugenidis’e verdiği mülakatta Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Dendias, “Türkiye, katılım müzakereleri neredeyse dondurulurken, giderek AB’den uzaklaşıyor.” Değerlendirmesini yaptı.

Gazeteci Eugenidis’in AB’nin son olarak Türkiye ile ilgili yayınladığı raporuna ilişkin sorusuna Dışişleri Bakanı Dendias şu yanıtı verdi:

Türkiye, giderek AB’den uzaklaşıyor.”

“AB, Maraş’taki, Kıbrıs MEB’indeki ve aynı zamanda daha geniş Doğu Akdeniz bölgesindeki kışkırtıcı ve yasa dışı eylemleriyle ilgili olarak Türkiye’ye defalarca mesajlar gönderdi. Gerçek bir ortak ve etkili Avrupa dış politikasını formüle etmede pratik zorlukların olduğu ve ilgili prosedürlerin istediğimiz kadar hızlı uygulanmadığı elbette iyi bilinmektedir.

Her halükarda, Türkiye’nin uluslararası hukuku ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça ihlal eden tavrı, sonuçsuz kalmıyor. AB genişleme sürecine ilişkin son Konsey kararlarında belirtildiği gibi, Türkiye AB’den gittikçe uzaklaşmakta ve katılım müzakereleri fiilen dondurulmaktadır.

Aynı çerçevede AB, Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkilerine zarar veren tüm tehdit ve eylemlere son vermesi, Kıbrıs (Güney) Cumhuriyeti ile ilişkilerini normalleştirmesi ve tüm AB üye ülkelerinin egemenlik ve egemenlik haklarına saygı göstermesi gerektiğini vurguladı. Türk yönetimi gecikmeli de olsa AB ile iyi ilişkileri sürdürmenin Türk toplumunun gerçek çıkarına olduğunu anlayacağını umuyorum. Bunu başarmak, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni (UNCLOS) içeren Avrupa müktesebatına uyum sağlamasını da gerektirir.”

“Birkaç gün önce Trakya’daydınız (Batı) ve özellikle bundan sonra önemli bir rolü olacak olan Dedeağaç’taydınız. Amerikan varlığının bölge hakkındaki Türk düşüncelerine karşı güçlü bir denge oluşturacağını düşünüyor musunuz? sorusuna Dendias şu cevabı verdi:

“Eşitlik ve barış içinde bir arada yaşama mesajı vermekten onur duydum.”

“Geçen hafta Trakya (Batı) ziyaretim yapıcı ve öğretici bir deneyim oldu. Tarihi ve gelenekleri olan güzel ve canlı bir şehir olan Aleksandrupolis’i (Dedeağaç) ziyaret etmekten özellikle memnun oldum.

Ayrıca Trakya (Batı) Metropolitlerine ve Müftü Naiplerine verdiğim akşam yemeğinin yanı sıra, Alevi Müslümanların dünyadaki en önemli ibadet yerlerinden biri olan Russa (Ruşanlar) Tekkesi’ni ziyaret ederek, eşitlik ve barış içinde bir arada yaşama mesajı vermekten onur duydum. Kaldı ki Miçotakis hükümeti, rolünü ve önemini önemli ölçüde yükseltmek için Trakya’yı (Batı) önceliklerinin en üstüne koymaya istekli olduğunu gösterdi.

Trakya (Batı), sahip olduğu her avantajı sadece bölgesinde değil, daha geniş bölgede ve Güneydoğu Avrupa’nın tamamında ekonominin tüm sektörlerinin gelişimi için kullanma fırsatına sahiptir.

Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ile imzaladığımız iki anlaşma ile Aleksandrupolis (Dedeağaç) limanının büyük jeopolitik önemi ortaya çıkmıştır. Bu limanın jeostratejik konumunu kullanarak bölge, daha geniş uluslararası referansa sahip güçlü bir enerji ve ulaşım merkezi haline gelebilir, bu da genel olarak ülkenin güvenliği üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda, Aleksandrupolis (Dedeağaç) limanı, savunma planlarımıza entegre edilmiştir ve böylece en açık anlamda ulusal çıkarımıza hizmet etmektedir.”

“Türk Lirası’nın çöküşü nedeniyle Türk ekonomisinin durumunun, Sayın Erdoğan’ın gerginliğini Ege’ye veya Kıbrıs (Güney) MEB’ine ihraç etmesine yol açabileceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Bizim istediğimiz müreffeh, barışçıl ve demokratik bir Türkiye’dir.”

“Komşu ülkenin bir iç ekonomik krizle karşı karşıya olduğu bir gerçektir ve bunun için mutlu olmadığımızı söylemeye gerek yok. Bizim istediğimiz müreffeh, barışçıl ve demokratik bir Türkiye’dir. Bu nedenle, Türkiye’nin kendi iç sorunlarına çözüm bulabileceğini ve devletler arası ilişkilerimiz açısından hiçbir düzeyde tırmandıracak seviyeye gelmemesini her zaman temenni ediyoruz. Kimseye ve her şeyden önce kendisine fayda sağlamayan bir şeydir. Bu nedenle, bunun üretken olduğunu düşünmediğim için varsayımsal senaryolara yanıt vermememe izin veriniz. Öte yandan Türk tarafının hareketlerini ve tepkilerini soğukkanlılıkla ve dikkatle izlerken her zaman uyanık ve teyakkuzdayız.

Dış politika hedeflerimiz Türkiye’de olup bitenlere ve başkalarının ortak kararına göre değil. Yunanistan bugün hem jeopolitik hem de askeri olarak daha güçlüdür, çünkü son iki yılda konumumuzu güçlendiren ve ülkemizi sadece Ege bölgesinde değil, aynı zamanda Doğu Akdeniz bölgesinde daha yaygın birçok düzeyde ittifaklarla çok taraflı bir diplomasi geliştirmiştir.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish