Türkiye | Dünya

Dendias Patrik Bartolomeos İle Görüştü

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Fener Rum Patriği Bartholomeos'la görüştü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Fener Rum Patriği Bartholomeos’la görüştü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi. Dendias, sabah saatlerinde geldiği İstanbul’da, İstiklal Caddesi’ndeki Yunanistan Başkonsolosluğu’na geçti. Dendias’ı burada Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Georgia Sultanopulu karşıladı. İkili bir süre Konsolosluk önünde sohbet etti.

Dendias, ardından buraya gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos’u karşıladı. Konsoloslukta basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu ile Fener Rum Patrikhanesi yetkilileri de yer aldı.

Bartholomeos, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan’daki metropolitlerin salahiyeti üzerine konuştuklarını belirterek, “Yunanistan’ın bazı bölgelerinde patrikhanemizin yetkisi ve salahiyeti var, Girit Adası’nda, 12 Adalar’da ve bazı bölgelerde. Bu bölgeleri din ve kilise açısından ilgilendiren konuları konuştuk, müşterek konulardan bahsettik.” dedi.

Bartholomeos, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e de patrikhaneye olan ilgisinden dolayı teşekkürlerini ilettiğini kaydetti. Yarın gerçekleşmesi planlanan görüşmeye de değinen Bartholomeos, “Sayın Bakan’a, yarın Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek olmasından ötürü çok memnun olduğumuzu söyledim.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias da yaptığı konuşmasında görüşmeden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Başbakan Miçotakis’in sıcak selamlarını ve saygısını iletirken, Taht’taki otuz yıllık mevcudiyetini ve altmış yıllık rahipliğini bu yılı tamamladığı için tebrik etti.

Dendias şunları söyledi: “Dışişleri Bakanlığı olarak, Patrik’in Ekümenik Taht’ın çok sayıda küresel faaliyet geliştirdiği çevre koruma sorunları gibi özellikle hassas konulardaki girişimleriyle son derece ilgilendiğini biliyoruz. Bu nedenle, onunla ve tabii ki Ortodokslukla ilgili, Konstantinupolis’teki (İstanbul) soydaşlarımızı ilgilendiren konuları tartışma fırsatım olacak.

Yarın da arkadaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geleceğiz. Güzel bir görüşme olacağına inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Taksim’deki Özel Rum Lisesi’ni ziyaret etti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Merkez Rum Lisesini ziyaret etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Bakanı Nikos Dendias, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Merkez Rum Lise’sini ziyaret etti. Lise hakkında yetkililerden bilgi alan Bakan Dendias, daha sonra ayrıldı.

“Yunanistan’ın birkaç bölgesinde Patrikhanemizin yetkisi var”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Dendias ile birlikte kameralar karşısına geçen Fener Rum Patriği Bartholomeos kısa bir açıklama yaptı. Dendias ile samimi bir sohbet gerçekleştirdiklerini anlatan Bartholomeos, “Yunanistan’ın birkaç bölgesinde Patrikhanemizin yetkisi var. Bu bölgeleri kilise açısından ilgilendiren konuları dile getirdik. Ayrıca sayın Başbakan Miçotakis’e ilgisi için Patrikhanemize karşı duyduğu her zaman ifade ettiği saygısı için teşekkürlerimizi gönderdik” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Patrikhane fotoğrafçısı Nikos Manginas’ın hayatını kaybettiğini hatırlatan Patrik Bartholomeos, “Sevilen birisiydi. Yunan Başbakanı dünkü cenazesine çelenk gönderdi. Bunun için de teşekkürlerimizi ilettik. Sayın Bakanımız da Niko için bir taziye mektubu gönderdi buna da teşekkür ettik. Sayın Başkonsolos hanımefendi misafirperverliği için bu sohbetimizi gerçekleştirmiş olmasından dolayı memnuniyetimiz ifade ediyoruz” diye konuştu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish