Yunanistan Haber

Dendias 14 Nisan’da Türkiye’ye Gidecek

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın 14 Nisan'da Türkiye'yi ziyaret edeceği açıklandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın 14 Nisan’da Türkiye’yi ziyaret edeceği açıklandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, T.C. Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu 14 Nisan’da ziyaret edecek. “Uygun koşullar oluştuğu için” böyle bir ziyaret kararı alındığı ileri sürüldü.

Atina’daki diplomatik kaynaklara göre, bugün Atina’da Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanlıkları arasında gerçekleşen siyasi istişareler bağlamında, iki Bakan arasında yakın gelecekte bir görüşme olasılığı incelendi.

Bu bağlamda Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreter Vekili Büyükelçi Themistoklis Demiris, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’a, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ilke olarak kendisinin davetini kabul ettiğini bildirmiştir.

Öte yandan Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mukhtar Tileuberdi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’ın 14 Nisan’da Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi.

Yunanistan ile Doğu Akdeniz’deki gerginliğin giderilmesine yönelik istişari görüşmelerin devam ettiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Önümüzdeki süreçte toplantılar devam edecek. Bir sonraki toplantıya biz ev sahipliği yapacağız. Dün istişari görüşmeler gerçekleştirildi, bugün ise siyasi istişariler gerçekleştiriliyor. Biz başından beri ‘Doğu Akdeniz’de hakça paylaşım’ diyoruz” dedi.

Ankara ve Atina beş yıl sonra yeniden masada

Türkiye ve Yunanistan, beş sene ara verilen istikşafi görüşmelere İstanbul’da devam edecek. Sorunların çözüme kavuşması zor görünse de uzmanlar iki komşu arasında diyalog kurulmasının önemli olduğu görüşünde.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish