Batı Trakya Haber

Dedeağaç’taki Kardeşlerimiz Kalkınacak! Belediye Mahalle Çamaşırhanesi Kuruyor!

Sayın Başkan, bu çoooook demode, bu uygulama ve hizmet anlayışı asırlar önce vardı.

Uzun yıllardan beri terk edilmiş bir vaziyette yaşamlarını binbir zorlukla ancak günlük olarak devam ettirmeye çalışan, Dedeağaç’taki soydaşlarımızın yaşam şartlarını düzelmek için ne yapıyorsunuz?

İnternet erişimi tamam da aş, iş geçim kaynağı konusunda büyük çoğunluğu işsiz olan soydaşlarımıza Miçotakis hükümeti başta olmak üzere, Dedeağaç Belediyesi ne gibi yardımlar yapıyor? Birileri bu konuya açıklık getirmesi lazım.

BİRLİK Gazetesi’ni telefonla arayan bazı kardeşlerimiz, yoğun olarak yaşadıkları Dedeağaç’ın Avantos semtinde yaşam şartlarından dolayı dert yandılar. Terkedilmişliğin pençesinde yaşam savaşı verdiklerini söylediler. “Bizi unuttular, sadece seçim dönemlerinde hatırlıyorlar” dediler.

Sayın Dedeağaç Belediyesi Başkanı Giannis Zampukis, internet tabii ki lazım, ama internetten önce bu insanların dertlerini dinlemen daha öncelikli bir durumdur. Her gün ne yerler, ne içerler hiç arayıp sordun mu? Sorduysan, sorunları tespi ettiysen veya yardım elini uzattıysan, o zaman bunu ne zaman? ne kadar? ne için? olduğunu rakamlarla açıklamanı talep ediyoruz. Belediye yönetimi olarak Avantos semtinde yaşayan binlerce soydaşımıza hangi konuda yardım elini uzattınız? Cevap verirseniz eğer seve seve yayınlarız. Ama sözde değil, özde ve belege vede rakamlarla.

Ancak unutmayın! Orada yaşayan soydaşlarımız, Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türk Azınlığı’nın vazgeçilmez, terk edilmez bir parçasıdır ve bu kardeşlerimiz asla sahipsiz değildir.

Batı Trakya’nın Rodop ve İskeçe illerinde Azınlığın oylarıyla seçilmiş siyasi partilerin Milletvekilleri bir defa olsun bir soru önergesi vermediklerine bakmayın, bir defa olsun oradaki kardeşlerimizi ziyaret etmediklerine bakmayın. Onların derdi tüm diğer siyasiler gibi oy peşinde koşmak. Oradan da oy alamayacaklarına göre bir defa dahi ziyaret etmediler, etmezler de.

Ancak bu demek değildir ki, bu kardeşlerimiz yalnız, unutulmuş, terk edilmiş, asimile olmuş “bunların işini bitirdik” sevdası ve hayaline kapılmayın! Biz varız, BİRLİK Gazetesi var ve gerektiği zaman onların sesi olmayı da bir görev biliriz. Aynen şimdi olduğu gibi, aradılar kalemimizi uzattık! Kısacası yalnız değiller, bunu bilin yeter.

21’inci Yüzyılda mahalle çamaşırhanesi kurulacak!

Geçtiğimiz günlerde Dedeağaç (Aleksandrupolis) Belediyesi olarak yaptığınız duyuruya göre, Avantos caddesi bölgesinde wifi ağının kurulumun tamamlandığını açıkladınız. Yukarıda belirttiğimiz üzere bu olumlu bir gelişme, ancak öncelikli değil ve yetmez.

Duyurunuzda dikkatimizi çeken bir başka uygulama, ki henüz yok, ama vaad ediyorsunuz. Kablosuz internet programı finansmanı üzerinden, Avantos caddesindeki aynı alana bir sosyal çamaşırhanenin yapılacağını açıklamışsınız. Bunu da vatandaşlara hizmet kalitesinin yükseltilmesi bağlamında yapacağınızı söylüyorsunuz.

Doğrusu ben bir Yunanistan vatandaşı olarak, 21’inci yüzyılda, Avrupalı Yunanistan’da, Amerikalıların Dedeağaç’ta “BÜYÜK KALKINMA YAŞANACAK” dediği bir dönemde, biz Türk’ler buna “mahalle çamaşırhanesi” diyoruz, bununla mı vatandaşın hizmet kalitesini yükselteceksiniz?

Sayın Başkan, bu çoooook demode, bu uygulama ve hizmet anlayışı asırlar önce vardı. Osmanlı bunu 15’inci yüzyılda Yunanistan’da başlatmıştı, uygulamıştı da. Evet, yanlış okumadınız, inanmıyorsanız  alın size kanıtını, belgesini.

Ayrıca Avantos caddesindeki vatandaşlara hizmet kalitesinin yükseltilmesi bağlamında, bölgede ilk kez bir yeni “Vatandaşa Hizmet Merkezi” (KEP) faaliyetine başlayacak diyorsunuz. Ama bu devletin zorunlu olarak yapması gereken bir hizmet. Vergisini aldığı vatandaşın ayağına gitmeyi amaçlıyor devlet. Müsadenizle bu kadarcığını da yapın bari.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu