Yunanistan Haber

Dedeağaç’a MQ-1 Pretador Sesleri

ABD üslerinin yeniden müzakere edilmesi bağlamında Yunanistan'dan anlaşmayı 5 yıl uzatmasını istiyor.

ABD üslerinin yeniden müzakere edilmesi bağlamında Yunanistan’dan anlaşmayı 5 yıl uzatmasını istiyor.

Yunanistan Washington’dan çalacak telefonu bekliyor. İki ülke arasında pazarlıklar devam ederken Yunanistan daha fazla silah talebinde bulunuyor.

Yunanistan ile ABD 5 yıllık süreyi kapsayacak yeni bir askeri anlaşma üzerinde görüşmeleri sürdürüyor. ABD Yunanistan’ın taleplerini dikkate alırken, diğer yandan da kendi taleplerini de masaya sürüyor.

Bu taleplerin içinde ABD’nin Yunanistan’da var olan üslerin haricinde başka bölgelerde de üs kurmasına olanak sağlanmasını talep ediyor. Bununla da yetinmeyen ABD, sözleşmeye Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinin Yunanistan’ın değişik bölgelerinde 23 askeri kışlayı kullanmak istiyor. Bu kışlaların içinde Batı Trakya’da 4. Kolordu’ya bağlı askeri kışlalar da bulunuyor.

Gelen ilk bilgilere göre, Kara Kuvvetleri için İskeçe’deki Kayalar (Petrohori) köyündeki atış eğitim tatbikat alanı da yer alıyor. Bu sebepten dolayı, daha önce de BİRLİK Gazetesi olarak yazdığımız üzere, Dedeağaç’a gelen ABD askeri güçlerinin tamamı Romanya ve Ukrayna’ya sevk edilmiyor ve bir bölümü de Batı Trakya’da kalıcı olarak konuşlanması planlanıyor.

MQ-1 Pretadorlar Dedeağaç’a gelecek

ABD ile yeni müzakere edilen anlaşmanın içinde Yunanistan’nın almak istediği MQ-1 Pretador İHA’lar da bulunuyor.

Yunanistan’ın ABD’den alacağı MQ-1 Pretador İHA’lardan bazılarını Dedeağaç’a konuşlamayı plandığı ileri sürülüyor. Dedeağaç’a konuşlanacak olan MQ-1 Pretador İHA’ların, Meriç (Evros) ve Kuzey Ege Denizi’ni kontrol etmek üzere kullanıması hedefleniyor. Onun için Dedeağaç havalimanı sivil havacılığın yanısıra askeri alanda da daha elverişli kullanılması için bazı çalışmaların yapılmasına önümüzdeki dönem içinde başlanması bekleniyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish