Yunanistan Haber

Dedeağaç’a Geldi, Göreve Başladı

Dört ay süreyle denenecek zeplinler, gerekli görülürse başka adalara da nakledilebilecek.

Dedeağaç’ta gökyüzüne bakan vatandaşlar, Yunanistan’ın kiraladığı ve FRONTEX ile işbirliği kapsamında sınırların korunmasına yönelik kullanılacak Zeplin hava aracını gördü.

Dedeağaç Demokritos Havalimanı’na konuşlanan Zeplin, sabah saatlerinde havalimanından havalanarak  iş başı yaptı ve ilk deneme uçuşunu Meriç (Evros) ilinin Yunanistan-Türkiye sınırı Ferecik ve daha geniş bölgede gerçekleştirdi. Zeplin elde ettiği ilk görüntüleri anında Demokritos Havalimanı’nda konuşlanan yer istasyonuna aktardı.

Zeplin ve onu kullanan ekibin bu günden itibaren artık normal olarak günün belirli saatlerinde sınır bölgelerinde görev yapması bekleniyor.

Gerçek zamanlı bilgi toplayabilen Alman-Fransız ortak üretimi (Alman Innovative Navigation ve Fransız CNIM Airspace firmaları) “Eagle Owl” tipi 20 metre uzunluğundaki zeplinlerde radar ve termik kamera bulunuyor. Ege ve Meriç’te 300 metre yükseklikte uçmaları planlanan zeplinlerin menzili ise azami 20 mil (32.1 kilometre).

Zeplinler, Türkiye’yi Ege ve Meriç’te 19 mil (30.5 kilometre) derinliğe kadar gerçek zamanda izleyebilecek. Dört ay süreyle denenecek zeplinler, gerekli görülürse başka adalara da nakledilebilecek.

 

Haberin devamını oku

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu