Batı Trakya Haber

“DEB, Yunanistan Batı Trakya’daki Türk Azınlığı Temsil Etmektedir”

"EFA, üye partimiz DEB’e yönelik tehditlere bir son verilmesini talep etmektedir."

Avrupa Hür İttifakı’ndan DEB Partisi ve genel başkan Çiğdem Asafoğlu’na destek geldi.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB)  Partisi ile birlikte Avrupa’nın farklı ülkelerinden 46 Partinin de üye olduğu ve Avrupa Parlamentosu içerisinde 9 Miletvekili bulunduran Avrupa Hür İttifakı (EFA), DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu’nun, ülkemiz Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulou’nun Batı Trakya bölgesini ziyareti sonrası Batı Trakya Türk Azınlığı ile diyaloğa girmemesine değinen videosuna ve yapılan olumsuz, hakaretvari, tehtid içerikli haberlere ve yorumlara yönelik bir açıklama yayınladı.

Açıklama şu şekildedir:

EFA, üye partimiz DEB’e yönelik tehditlere bir son verilmesini talep etmektedir.

“DEB (Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi) Başkanı Çiğdem Asafoğlu’nun Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın bölgelerine yaptığı ziyaret sırasında kendileriyle iletişime geçmemesinden dolayı duyduğu üzüntü ve kaygısını ifade eden videonun yayınlanmasının ardından ülkedeki çeşitli medya kuruluşları tarafından DEB partisi Başkanı ve partinin kendisini hedef alan bir karalama kampanyası başlatılmıştır.

DEB, Yunanistan Batı Trakya’daki Türk azınlığı temsil etmektedir. Seçimlere iki kez katılmış ve azınlık nüfusunun en yoğun olduğu İskeçe ve Rodop illerinde ilk seçilen parti olmuştur. Karşılaştıkları pek çok haksızlık karşısında sorunlarını çözmek için devlet yetkilileri ile demokratik ve barışçıl bir diyalog kurmak için çabalamaktadır. Bu diyalog talepleri, son ziyaretinde Yunanistan Cumhurbaşkanı ile temas kurulamamasından da anlaşılacağı gibi göz ardı edilmeye devam etmektedir.

Videonun yayınlanmasının ardından, DEB partisi ve Başkanına karşı yaklaşık 100 medya kuruluşu tarafından ölüm tehditleri, hakaretler ve sözlü taciz ile Batı Trakya’daki topluma karşı ırkçı konuşmalar da içeren karalama kampanyası başlatılmıştır.

EFA olarak üye partimiz DEB partisini ve demokratik taleplerini destekliyoruz. Yunanistan Batı Trakya’daki Türk azınlığa yönelik her türlü şiddet içeriği ve tacize şiddetle karşı çıkıyor ve DEB partisi ve Başkanına yönelik karalama kampanyasının sona ermesini talep ediyoruz.’’

EFA

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu