Batı Trakya Haber

DEB Partisi Çiftçilerin Sorunları Hakkında Anket Çalışması Yaptı, Sonuçlar Düşündürücü

Anket sonuçları, çiftçilerimizin yıllardır hem maddi hem de manevi açıdan ne kadar zor durumda olduğunu da gözler önüne sermiştir.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi olarak Mayıs ayında başlattığımız ve toplamda 3 ay sürmüş olan anket çalışmamızı sonladırmış bulunmaktayız. Anket, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık çiftçileri (Rodop – İskeçe ve bazı Meriç köylerindeki çiftçilerimiz) ile birebir görüşülerek ve Tütün ve Pamuk ürünleri baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Anketimize toplam 2031 çiftçimiz katılarak görüşlerini bildirmişlerdir. Anketin temel amacı, ekonomik olarak yıpranmışlığın ve çaresizliğin istatistiksel olarak yansıtılması, bunun dışında emeğin değerine vurgu yaparak, çiftçilerimizin emeğinin karşılığını vermesi gereken birimler tarafından ayrımcılık yaşayıp yaşamadıklarını veya hissetiklerini ön plana çıkartmaktı.  Anket sonuçları, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık çiftçilerinin yıllardır hem maddi hem de manevi açıdan ne kadar zor durumda olduğunu da gözler önüne sermiştir.

Ayrıca, çiftçilerimizin yaş ortalamasının 50’den yukarı olması gençlerimizin, çiftçilikten oluşan tatminsizlikten dolayı farklı işlerle veyahut yurtdışına göç etmeleri nedenini ortaya çıkarmıştır. Sorulara verilen cevaplar ve istatistiksel olarak değerlendirmeleri ektedir. Elde ettiğimiz anket sonunçlarının akabinde, DEB Partisi olarak Yunanistan Tarım Bakanlığı’na bir mektup göndererek, konu ile alakalı şu soruların cevaplanması talebinde bulunduk;

  • 2000-2020 yılları arasında AB destek fonlarından Batı Trakya Bölgesine aktarılmış olan toplam rakamı;
  • Batı Trakya Bölgesine aktarılan rakamın Azınlık-Çoğunluk insanları arasındaki dağılımı;
  • Βölgedeki tarım, hayvancılık ve diğer ekonomik kalkınma programları konusunda almış olduğukları tedbirler hakkında bizleri bilgilendirmelerini;

DEB Partisi olarak konunun yakından takipçisi olacağımızı ve yeni gelişmeleri sizlerle paylaşacağımızın altını çizmek isteriz.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu