Yunanistan Haber

Cumhurbaşkanına Türk Misafirperverliğini Gösterdiler

"Sizi devlet adına, kimseyi ayırt etmeden dikkatlice dinliyoruz ve sizin yanınızdayız."

Batı Trakya ziyaretine İskeçe’den başlayan Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, İskeçe’deki ziyaretlerinin ardından, dağlık kolundaki Mustafçova (Miki) Belediyesi’ne bağlı Gökçepınar devlet Ortaokul ve Lisesini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı’nı çiçeklerle karşılayan okuldaki öğrenciler Sakelaropulu’ya geleneksel el işlemeli bir başörtüsü ve Sakelaropulu’nun yüzünün resmedilmiş bir portresini hediye ettiler.

Öğretmen ve öğrencilerle kısa sohbetler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Sakelaropulu burada yaptığı konuşmasında, geleceğin vatandaşlarını şekillendirmede eğitim ve öğretimin öneminin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı şu ifadeleri kullandı:

“Trakya’nın kültürlerarası karakteri Yunanistan için bir zenginliktir.”

“Durumların toz pembe olmadığını biliyorum. Birçok genç çocuk okulu bırakıyor, bölgedeki erkekler iş bulmak için göç ediyor, kadınlar birçok yükü omuzluyor ve kamusal hayata olması gerektiği kadar katılmıyor.

Trakya’nın kültürlerarası karakteri Yunanistan için bir zenginliktir. İki din, vatana karşı saygı ve sevgi ile barışçıl ve yapıcı bir şekilde birlikte var oluyor. Hıristiyanlar ve Müslümanlar, erkekler ve kadınlar, Ksanthi (İskeçe) bölgesinin ve sakinlerinin yaşamlarını iyileştirmek için kullanılması gereken bir kültür ve gelenekler mozaiğidir. Böylece ülkemizdeki hiç kimse hangi bölgede yaşarsa yaşasın, dinleri ne olursa olsun, inançları ne olursa olsun, onlara karşı ayrımcılığın var olduğunu hissetmemelidir.

Okul konusunda, özellikle uzak bölgelerde öğrencilerin eğitim ve ilerleme konusunda eşit fırsatlara sahip olmaları için, uzman eğitim kadrosu ve altyapısı ile zenginleştirilmesi gerektiği açıktır.

Koronavirüs pandemisi, dijital okulun değerini, uzaktan eğitim ve öğrenmeyi ve tüm eğitim türlerine eşit erişimi ortaya çıkardı. Dijital modernleşme az sayıda kişi için bir lüks değil ve devlet teknolojik imkan araç ve gereçlerine herkesin eşit katılımını sağlamalıdır. Okula doğal alanlarına dönen öğrencilere ve Panellinies (üniversite giriş sınavları) sınavlarına katılacak öğrencilere iyi şanslar diliyorum.

En güvenli yatırımın bilgiye yapılan yatırım olduğuna inanıyorum. Bugünün erkek ve kızları hayallerinin peşinden koşmayı bırakmamalı ve kendi bölgelerinde başarılı olmalıdırlar.

Ülke olarak önümüzde karşılaştığımız zorluklar çoktur. Sizi devlet adına, kimseyi ayırt etmeden dikkatlice dinlediğimizi ve Trakya’nın birçok kez desteklenmesi gerektiğini bilerek sizin yanınızdayız. Tasarım, tutku ve çok çalışma ile daha iyi bir yarın inşa edebiliriz.”

Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’ya Gökçepınar okulu ziyaretinde İçişleri Bakan Yardımcısı (Makedonya ve Trakya’dan sorumlu) Theodoros Karaoglu eşlik etti.

Toplamda 256 öğrencinin eğitim aldığı devlet okulu kompleksinin girişinde Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, geleneksel giysilerle giyinmiş öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı. Okul müdürlerinin yanı sıra, İskeçe Belediye Başkanı Emmanuil Çepelis ve Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin ve Başkan Yardımcıları tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı sembolik olarak öğrencilere üç adet dizüstü bilgisayar hediye etti ve birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin de sevincini ve memnuniyetini dile getirdi, çünkü ülkenin ilk yüksek düzeyli vatandaşı bölgelerini ziyaret etti.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu