Yunanistan Haber

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu: “Egemenlik Haklarımızın Korunması Pazarlık Konusu Değil”

“Yunanistan barış içinde bir arada yaşamaya yatırım yapıyor."

Üç günlük Batı Trakya ziyaretine İskeçe’den başlayan Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, merkezi İskeçe’de bulunan 4. Kolordu Komutanlığı’nda yaptığı konuşmasında, “Yunanistan barış içinde bir arada yaşamaya yatırım yapıyor, ancak egemenlik haklarımızın korunması pazarlık konusu değil” diyerek iskeçe’den Türkiye’ye mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu konuşmasında şu ifadeleri kullandı.

“Yunanistan barış içinde bir arada yaşamaya yatırım yapıyor, ancak egemenlik haklarımızın korunması pazarlık konusu değil.”

“İstikrarsızlık ve belirsizlik döneminde, öngörülemeyen komşumuzun uluslararası hukuk kurallarını sürekli olarak görmezden gelerek ve sürekli bir gerginlik ve saldırganlık ortamı sürdürmekle birlikte, silahlı kuvvetlerimizin erkek ve kadınları ulusal çıkarları savunmanın ön saflarında yer almaktadır.

Yunanistan bölge halklarının barışçıl bir arada yaşamalarına, işbirliklerine ve dostluklarına, uluslararası hukuka, uluslararası antlaşmalara ve bunlardan doğan yükümlülüklere saygı göstererek yatırım yaptığı tartışılamaz.

Fakat egemen haklarımızın korunmasının pazarlık konusu olmaması da aynı derecede tartışılmaz. Ve siz, Silahlı Kuvvetlerin kadınları ve erkekleri, anavatan için en yüksek görev olan bu görevi her başarı ile yerine getirme yeteneğiniz ve isteğiniz olduğunu biliyorum.

Bugün, sizinle birlikte olmaktan, burada temel görevi Trakya’nın güvenliği ve aynı zamanda Avrupa sınırları olan Yunan-Türk kara sınırlarının korunması olan Yunan Ordusunun en güçlü oluşumunun merkezinde bulunmaktan onur duyuyorum.

Operasyonel hazırlığınıza, eğitiminize ve bükülmez zihniyetinize yakından baktığımda, Yunan vatandaşlarının samimi duygularını ileterek çalışmalarınıza şükranlarımı ve derin güvenimi ifade etmek zorunda hissediyorum.

Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması ulusal stratejimizin temel direğidir. Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan, Avrupa topraklarının bir parçasıdır. Bölgesel bütünlüğümüzü sağlayan Yunan Silahlı Kuvvetleri aynı zamanda ülkenin ve Avrupa’nın güvenliğini savunuyor.”

Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’yu 4. Kolordu komutanlığının karargahında kabul eden Komutan Korgeneral Angelos İlaridis ve üst rütbeli subaylar, Cumhurbaşkanına Yunanistan-Türkiye sınırındaki son durum hakkında bilgi verdiler.

4 Kolordu’daki ziyaret, Sakelaropulu’nun ziyaretçilerin imzaladığı deftere duygu ve düşüncelerini yazmasıyla son buldu.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu