Yunanistan Haber

“Caydırıcı Gücümüz Hakkında Net Bir Mesaj Gönderiyor”

Panagiotopulos Yunanistan’ın Fransız uçaklarını alması ve Fransa ile stratejik işbirliğinin caydırıcı bir mesaj gönderdiğini savundu.

Panagiotopulos Yunanistan’ın Fransız uçaklarını alması ve Fransa ile stratejik işbirliğinin caydırıcı bir mesaj gönderdiğini savundu.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Yunanistan ve Fransa’nın katılımıyla “Skyros 2021” tatbikatının icra edildiği Atina yakınlarındaki 114. Tanagra Hava Üssü’ndeki Yunan ve Fransız heyetlerini ziyaret etti, Rafale savaş uçağını yakından inceledi ve kokpite bindi. Bakan Panagiotopulos daha sonra kürsüye geçti stratejik açıklamalarda bulundu. Yunanistan ile Fransa’nın askeri işbirliğinin önemine değindi. Panagiotopulos, “Yunanistan son zamanlarda bölgede çok sayıda tehdit ile karşı karşıya kaldı ve her gün bunlarla yüzleşerek daha geniş bölgede istikrar, büyüme ve refah sağlamaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Panagiotopulos konuşmasına şöyle devam etti:

“Zamanla, Fransa ile bölgemizde daha güvenli bir jeopolitik ortamı sağlayan, güçlendiren ve pekiştiren istikrarlı ve sürekli büyüyen bir askeri işbirliği çerçevesi oluşturduk.  Bu tatbikata, Fransız ve Yunan Hava Kuvvetlerinin yanı sıra, Deniz Kuvvetleri ve özel kuvvetler birlikleri de katıldı. İki ülkenin yakınlaşması ve düzenli ve operasyonel düzeyde işbirliği yolları geliştirmesi ve ayrıca caydırıcı gücümüz hakkında net bir mesaj göndermesi için büyük bir fırsat.

İki ülkenin Hava Kuvvetlerine, eğitimlerinin kalitesini yükselterek çoklu tehditlerin olduğu bir ortamda karşılıklı işbirliğini teşvik etme fırsatının yanı sıra, personelimizin havada uçaklara yakıt ikmali görevinde hazır bulunmasını sağlama fırsatı bulduk. Birkaç ay içinde bu üsten ilk Yunan Rafale uçaklarının faaliyete geçmesi bizim için büyük önem taşıyor.

Bugünkü tatbikatla pilotlarımız, Yunan Parlamentosu tarafından onaylanan ve tedariki yakın zamanda kabul edilen yeni uçağın yeteneklerinin bir ön tadına varıyor. Ortak çabamız önemli başarılar getirdi ve iki ülkenin Silahlı Kuvvetlerinin paralel olarak gelişmesini izleme fırsatı verildiği için minnettarım, mükemmel harekat becerilerini göstererek ve onları savaşa hazırlayan yüksek düzeyde eğitim sonucunda bölgemizdeki güvenlik sorunlarıyla başa çıkacaklardır.

Fransa ve Yunanistan, bu alanda da karşılıklı işbirliğini ortaklaşa teşvik ederek, aynı zamanda Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenliğin belirleyici faktörleri, uluslararası hukukun temeli ve iyi komşuluk ilkelerine uygun olarak hareket ediyor.”

Tatbikata Milli Savunma Bakanı’nın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros, Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Georgios Bliumis, Fransız Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Laurent Lerbet, Fransa’nın Atina Büyükelçisi Patrick Maisonnave’nin yanı sıra, Atina’daki bazı ülkelerin Büyükelçiliklerinden askeri Ataşeler, Yunan ve yabancı gazeteciler katıldı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, selamlamasında, Fransız heyetini Tanagra hava üssünde karşıladı ve Yunanistan ve Fransa’yı yakın müttefikler olarak nitelendirdi. Hem Donanmanın hem de Hava Kuvvetlerinin katıldığı “Skyros 21” tatbikatından “Mükemmel sonuçlar aldık” dedi. Rafale’yi yakından görmek için önemli bir fırsat olarak nitelendirdi ve “yakında Yunan Silahlı Kuvvetleri tarafından faaliyete geçecek olan uçaklar için faydalı sonuçlar” dedi.

“Yunanistan-Fransa ilişkileri mükemmel” diyerek, “daha fazla güçlenmek için ortak bir irade” olduğunu da sözlerine ekledi. GEETHA başkanı ayrıca Yunanistan’ın “Rafale’yi satın alan ilk Avrupa ülkesi” olduğunu ve bunun silahlı kuvvetlerin gücünü çoğalttığını belirtti.

GEETHA başkanı Floros, “Uçak ve silahları, Silahlı Kuvvetler için değerli bir katkıdır ve bölgemizde istikrarı teşvik etmeye devam etmemize olanak tanıyacaktır.” Dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Georgios Bliumis de yaptığı konuşmasında, “Skyros 21” tatbikatında iki ülke arasındaki işbirliğini “kusursuz” olarak nitelendirirken, Yunanistan ve Fransa’nın uluslararası hukuka saygı duyarak Doğu Akdeniz bölgesinde istikrarı sağladığını vurguladı.

Komutan Bliumis, “bu tür tatbikatlar, Yunan ve Fransız pilotlarına birlikte uçmayı, ekip olarak çalışma fırsatını veriyor. Gerçekçi eğitimle birlikte çalışmayı öğreniyoruz. Rafale uçakları, karada, havada ve denizde hedefleri vurma kabiliyetine sahip oldukları için stratejik darbeler vurma yeteneğine sahip bir uçak.” Dedi.

Fransa’nın Atina Büyükelçisi Patrick Maisonnave yaptığı selamlama konuşmasında, “Rafale kulübüne” hoşgeldin Yunanistan” dedi ve Yunanistan’ın üstünlük sağlayan ve güçlü bir silah edindiğini dile getirdi.

Doğu Akdeniz’e atıfta bulunarak, Yunanistan’ın istikrarsız bir ortamla karşı karşıya olduğunu, Fransa’nın ise egemenlik haklarına saygı gösterirken daha geniş bölgede güvenlik için Yunanistan ile ortak bir vizyon paylaştığı için stratejik işbirliğini sunduğunu vurguladı ve her devletin tehdit ve gözdağı olmaksızın kendisini savunma hakkının bulunduğunu dile getirdi.

Son olarak Fransız Hava Kuvvetleri Komutanı Laurent Lerbet söz aldı ve, Yunanistan ve Fransa arasındaki uzun işbirliği geçmişinden bahsederken, Rafale’nin satın alınmasıyla bağın güçlendiğini belirtti. Doğu Akdeniz’de oynanan oyunun şartlarının değiştiğinin altını çizdi.

Yunanistan’ı bir müttefik, ortak ve dost olarak nitelendirdi ve Fransız savaş uçaklarının yakında Yunanistan’a kanatlarını açacak olmasından dolayı büyük gurur duyduğunu söyledi. Fransız Hava Kuvvetlerinin iki ülkenin pilotları arasında daha fazla deneyim alışverişine olanak sağlayacak “İniuhos 21” tatbikatına katılacağını vurguladı.

“Skyros 21” tatbikatı 5 Şubat Cuma günü yarın sona eriyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu