Uncategorized

Büyükelçi Pyatt: “Yunanistan’ın Doğu Avrupa’daki Enerji Güvenliğindeki Rolü Çok Önemli”

“Yunanistan ve ABD Doğu Akdeniz ve Batı Balkanlar'ın daha geniş bölgesindeki enerji çıkarlarının her zamankinden daha fazla uyumlu.”

ABD’nin Atina’daki Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, 6. Enerji Dönüşümü Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Yunanistan ve ABD’nin Doğu Akdeniz ve Batı Balkanlar’ın daha geniş bölgesindeki enerji çıkarlarının her zamankinden daha fazla uyumlu olduğunu söyledi.

Geoffrey Pyatt, özellikle arz güvenliğine ve Rusya’nın bölge ülkelerindeki siyasi etkisinin sınırlandırılmasına hizmet eden bölgesel bir enerji merkezi olarak Yunanistan’ın rolüne değindi.

Büyükelçi Pyatt, “Yunanistan’ın Doğu Avrupa’daki enerji güvenliğindeki rolü çok önemli. Rusya’dan gelen gaz arzı önceki yıllara kıyasla açıklanamayacak kadar düşük olduğundan kışın gaz kıtlığı riski var. Yunanistan, TAP boru hattı ve Dedeağaç’taki yüzer sıvılaştırılmış doğal gaz istasyonuyla ilgili sorunun çözümünün bir parçasıdır”. Değerlendirmesini yaptı.

Yunanistan’da faaliyet gösteren Amerikan enerji şirketlerine de değinen Payat, Mitilineos sıvılaştırılmış gaz ünitesinin yanı sıra, Kuzey Makedonya’nın katılacağı Dedeağaç’taki elektrik santralin General Electric teknolojisi ile inşa edileceğini vurguladı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu