Türkiye | DünyaYunanistan Haber

“Bu Eylemler Bizi, Kimliğimizi, Tarihimizi, Kültürümüzü Rencide Ediyor, Sabrediyoruz ve Dua Ediyoruz”

"Türk hükümetinin eylemleri bizi, kimliğimizi, tarihimizi, kültürümüzü rencide ediyor. Sabrediyoruz ve dua ediyoruz.”

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İstanbul’da yaşanan 6-7 Eylül 1955 olaylarının yıldönümü vesilesiyle 6 Eylül 2020 tarihinde Ruhban Okulu’nun tören salonunda yaptığı konuşmasında, Aya Sofya’nın ve Kariye manastırının camiye çevrilmesine tepki göstererek, “bu eylemler bizi, kimliğimizi, tarihimizi, kültürümüzü rencide ediyor. Sabrediyoruz ve dua ediyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk hükümetinin eylemlerinin Yunanları onların kimliğini ve kültürünü rencide ettiğini belirtti. Bartholomeos şöyle konuştu:

“Birkaç ay önce Ayasofya camiye dönüştürüldü. Daha sonra da en güzel manastırlardan Kariye de cami yapıldı. Sanki şehirdeki camiler yetmiyormuş, sanki buradaki çoğunluk dininin inananları için çok sayıda ibadethane ihtiyacı doğmuş gibi yönetenler, aceleyle bu kararları aldı. Bu eylemler bizi, kimliğimizi, tarihimizi, kültürümüzü rencide ediyor. Sabrediyoruz ve dua ediyoruz.”

Bu, Bartholomeos’un Aya Sofya’nın camiye dönüştürülmesiyle ilgili ikinci açıklaması oldu. 1 Temmuz’da Feriköy’deki 12 Havariler Kilisesi’ndeki ayinden sonra konuşan Bartholomeos, “Aya Sofya’nın camiye dönüştürülmesi, dünyada milyonlarca Hıristiyanı, İslam’a karşı çevirecektir. Oysa istenen şey birliktir” demişti.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu