Batı Trakya HaberEditörün Yazıları

“Bizde Savaş Yok Ki Barış İsteyelim, Bizde Hak Gaspı Var, Bu Da Davul Zurna İle Çözülmez”

“Azınlığın Yaşadığı Batı Trakya Genelinde Savaş Yok Ki Barış İsteyelim. Haksızlıklar var, adaletsizlik var, hak gaspı var. İnsan hakları ve toplum gaspı var.”

“Azınlığın Yaşadığı Batı Trakya Genelinde Savaş Yok Ki Barış İsteyelim. Haksızlıklar var, adaletsizlik var, hak gaspı var. İnsan hakları gaspı var.”

Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin düzenlediği “Barış Festivali”nde yaptığı konuşmasında sarf ettiği sözlerin arasında, Hindistan’lı Mahatma Gandhi’nin “Barışa giden yol yoktur, barışın kendisi bir yoldur!” sözünü dile getirmiş.

Oysa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği düşündürücü o güzel “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözüne, Yassıköy Belediyesinin şu an olduğundan ve sanıldığından daha fazla ihtiyacı var.

Azınlığın yaşadığı Batı Trakya genelinde savaş yok ki barış isteyelim. Hani son döneme Yassıköy Belediyesi’nde yaşanan kırgınlıkları, anlaşmazlıkları, iktidar listesi olan “İleri Listesi”ndeki ihraçları ve istifaları dikkate alacak olursak, deyim de yerindeyse “savaş”ın yaşandığı yerin aslında Yassıköy Belediyesi’nin olduğu izlenimi veriyor.

Bu varsayımı dikkate alacak olursak, Belediye Başkanı Önder Mümin aslında öncelikli olarak kendi yönetimi içinde barışı sağlamayı düşünse ve zaman kaybetmeden harekete geçse kanaatimce daha doğru bir hareket yapmış olacak. En azından bundan sonra daha fazla bölge insanı birbirine düşmeyecek. Hani derler ya “zararın neresinden dönersek kardır.”

Dolayısıyla bu iş geniş bir bölge işi ve sadece Bulgaristan’dan ve Yunananistan’dan üç sanatçının katılımı ile, Bulgarca, Yunanca-Türkçe seslendirilen üç-beş şarkıyla olacak iş değil. (Güneş balçıkla sıvanmaz) Kaldı ki davet edilen Bursa, Samsun ve Türkiye’nin diğer bölgelerinden mazeret bildirerek hiçbir davetli katılmadı. Neden acabaaaa????

Katılanlar belli zaten. Yunanlı ünlü sanatçı Glikeria’yı izlemeye Kavala’dan dahi gelenlerin var olduğu biliniyor. Azınlık insanının katılımı çok düşük seviyede. Ama Yerel Yunan basını bunu başarılı göstermek için rakamlar üzerinden haber yapmış. Ne kadar acı ve düşündürücü bir olay değil mi? kendi insanı kendi değerleriyle, kendi kültürü ve kendi türküleriyle kendisine ve toplum barışına sahip çıkılmasın. Neden acabaaaa???? Allah kimseyi sağa sola telefon etmeye mahkum bırakmasın!!!

Ancak her fırsatta Önder Mümin’i yalnız bırakmayan ve etkinliklerin birçoğuna katılan Maronya – Gümülcine Metropoliti dahi adında “Barış” olan bir festivale katılım sağlamadı. Neden acaba? Batı Trakya Azınlık insanı tüm bunları da merak ediyor.

Son olarak unutulmamalıdır ki, Yassıköy Belediyesi sakinleri “vur patlasın, çal oynasın” icratı yerine, hele hele son döneme elle tutulan gözle görülen icraatlar bekliyor. Seçim öncesi meydanlarda verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyor.

Bu festivalin Belediye’nin bütçesine ne kadar ek yük getirdiğini merak ediyor. Çünkü vatandaşlar vergi ve su parası adı altında ceplerinden para ödüyor. Şeffaf Belediyecilik, şeffaf ekonomiden geçer. Umarız maliyet hakkında ve hangi kurum veya kuruluş tarafından karşılandığı hakkında resmi bir açıklama yapılır.

Sayın İlhan Ahmet, halkımız soruyor ve merak ediyor!

Festivale katılanlar arasında KİNAL Partisi’nin Rodop Milletvekili İlhan Ahmet de bulunuyordu. Milletvekili İlhan Ahmet hatırlanacağı üzere, DEB Partisi’nin 30. Yılını kutladığı Sirkeli köyündeki konsere katılmamış, mesaj dahi göndermediği herkes tarafından biliniyor.

Her nedense Sayın İlhan Ahmet, İskeçe Milletvekili Burhan Baran ile birlikte Yassıköy’deki “Barış Festivali”ne katılım gösterirken, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tek siyasi partisi olan ve hak arama yolunda uzun soluklu bir yolda Batı Trakya Türklerinin yanında olan DEB Partisi’ne bir bakıma sahip çıkmıyor.

Tamam anladık, başka bir siyasi partide siyaset yapıyorsunuz, ama bu tarafta da oylarını alarak Parlamentoya gittiğiniz Azınlığın sesi soluğu DEB Partisi var. Sizin Atina’ya duyuramadıklarınızı bu DEB Partisi Avrupa’ya duyuruyor. Bir bakıma sizin de işinizi kolaylaştırıyor. Sizi yükten kurtarıyor. İnsan bunları da düşünür birazıcık.

Bu asla kabul edilemez Sayın İlhan Ahmet. Bu Azınlık insanı o zaman seni önümüzdeki seçimlerde oy vererek neden seçsin ve Parlamento’ya göndersin?

Haaa, bu Azınlık insanı, eli emeği ekmeği katranlı olan tütün üreticilerine verdiğin sözleri unuttu zannetme, unutmuyor ve unutmayacak. A4 kağıtları ile verdiğin soru önergeleri sorunları çözmedi, sonuç getirmedi sen de görüyorsun. Bunları biliyoruz biz, oyalamacadan öte birşey değil.

Sen ise Sayın İlhan Ahmet her geçen gün sergilediğin görüntüyle Azınlığın davasından, milli değerlerimizden bir şekilde uzaklaşıyorsun. Sadece bir sorudan ibaret merakımız, birilerine mecbur musun? veya bir korkun mu var? (İskeçe tarafından.) Alan dar, toplum küçük. Korma! Bu Azınlık geçmişte sana çok sahip çıktı. Unutma! Her şeyi biliyor ve farkında. Hizmetlerini de vaatlerini de.

Son olarak, her köyde halkımız şunu soruyor; “İLHAN AHMET HANGİ YÜZLE GELİP OY İSTEYECEK BİZDEN” DİYOR. Ehhh, gayri cevabını da sen verirsin. Halkımızın cevabı sandıkta olacak!!!

 

Haberin devamını oku

2 Yorum

  1. Bunlar Elinas Musulmanoslugu kabullenmisler, Bunlar da Turkluk kalmamis . Yaziklar olsun. DEB partisine gidemiyorlar , Glikeria ya gidiyorlar,.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish