Yunanistan Haber

“Bizans İmparatorluğu İkinci Kez Çöktü”

Yunan tarihçi Eleni Glikaci-Ahrweiler konuya ilişkin ''Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü'' olarak değerlendirdi.

86 yıl sonra özüne dönen Aya Sofya Camii için, Yunanistan’da büyük bir üzüntü hakim. Ülkeden peş peşe hezeyan dolu açıklamalar gelirken Yunan tarihçi Eleni Glikaci-Ahrweiler konuya ilişkin ”Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü” olarak değerlendirdi.

Özellikle hazımsız bir şekilde Türkiye’ye Aya Sofya üzerinden saldırmaya çalışan Yunanistan’ın bu tutumunu özetleyen bir açıklama geldi. Yunan ve Bizans tarihçisi Eleni Glikaci-Ahrweiler Aya Sofya’nın ibadete açılmasını “Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü” olarak değerlendirdi.

Bizans İmparatorluğu İkinci Kez Çöktü

Yunan ve Bizans tarihçisi Eleni Glikaci-Ahrweiler, Ayasofya’nın statütüsünün değiştirilme kararıyla ilgili olarak tarihin tekerrür ettiğini söyledi. Glikaci-Ahrweiler Ahrweiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aya Sofya kararının Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü olarak niteledi. Glikaci-Ahrweiler, statü değiştirme kararının Hristiyanlığa karşı bir hakaret olduğunu savunurken, Aya Sofya’nın içerisindeki tarihi mozaiklerin gözyaşı döktüğünü duysa buna bile şaşırmayacağını söylüyor.

Glikaci-Ahrweiler’in açıklamasının yanı sıra Yunan hükümetinden de Aya Sofya’nın camiye dönüştürülmesi kararına yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor.

“Başkan Erdoğan Osmanlı dönemini yeniden canlandırmaya çalışıyor.”

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bu kararın “tarihi bir hata” olduğunu savunurken, kararın engellenmesi için mücadele ettiklerini bu yöndeki çabaların önümüzdeki hafta da daha da hız kazanacağını söyledi.

Dendias Türkiye’nin bir iç meselesi olan bu kararı, kendilerini de ilgilendiren bir sorunmuş gibi lanse etmeye çalışırken, Başkan Erdoğan için de “Osmanlı dönemini yeniden canlandırmaya ve kendisini Türkiye’yi bölgenin karar vericisi haline getirmeye çalıştırıyor” ifadelerini kullandı. Dendias ayrıca Başkan Erdoğan’ın hem uluslararası kurallar ve teamüllere karşı geldiğini iddia etti.

Yunan Dışişleri Bakanı Dandias, Yunan diplomatların önümüzdeki günlerde Aya Sofya’nın statü değişikliğiyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere hazırlıklar yaptıklarını söyledi.

“Türkiye’ye yaptırım uygulatmak için lobi çalışmaları yapılıyor.”

Yunanistan’ın yüzlerce yıllık hazımsızlığı bunlarla da sınırlı değil. Açıklamaların yanı sıra Türkiye’ye yaptırım uygulatmak için lobi çalışmaları yapan Yunan diplomatlar bu konuda yalnız kalmış durumda.

Yunanistan tepkileri bir adım ileriye taşıyarak bunu Türkiye’ye karşı yaptırıma dönüştürmek için destek toplamaya çalışıyor. Ancak Uluslararası İlişkiler Uzmanı Konstantinos Filis, Atina’nın bu konuda Amerika ve AB’den destek bulabilecek durumda görünmediğini söylüyor.

Filis, bunun Türkiye’nin iç meselesi olduğunu söylüyor. Yunan halkının karardan rahatsız olmasına karşın Yunanistan’ın tek taraflı olarak bir eylemde bulunamayacağına bu noktada uluslararası desteğe ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor.

Filis, Avrupa Birliği ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yle ilişkileri riske edecek bir adım atıp atmayacağının bir soru işareti olduğunu söylüyor.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish