Yunanistan Haber

“Biz Ege’nin Yunan Gölü Olduğunu Sanıyoruz, Ama Öyle Değil”

"Yunan milliyetçileri, cephede bir çatışmaya yol açabilecek bir görüş olan tüm Ege'yi kontrol etmemiz gerektiğine inanıyor.”

Yunanistan’da eski diplomat ve uluslararası hukuk profesörü Aleksis İraklidis, Ege hem Doğu Akdeniz’de kendi kamuoylarından bilinenin aksine haklı pozisyonda olmadıklarını söyledi.

Ülkesindeki bir haber sitesinde açıklama yapan İraklidis, “Yunanistan’da her kes hem Ege hem Doğu Akdeniz konularında Yunanların haklı olduğunu ve Türkiye’nin saldırgan ve haksız olduğunu sanmakta. Ama gerçek tamamen farklı” dedi.

İraklidis, “Biz Ege’nin Yunan gölü olduğunu sanıyoruz. Ama öyle değil Ege’de tarafların hukuki tezleri 6 konuda aslında eşit. Size bir örnek vereyim, Kastelorizo (Kızılhisar-Meis) kıta sahanlığının yarım mil kadarını bile tutmayacaktır. Küçük bir adanın bir ülkenin dev kıyı şeridini kapatması mümkün değildir. Hava sahası konusunda Yunanistan tamamen haksız. Karasularımız madem 6 mil o zaman hava sahamızın da buna eşit olması lazım. Bu uluslararası hukuka göre böyledir. Uçuş bilgi bölgesi konusunda da öyle. Savaş uçaklarının uçuş izni almalarına gerek yok.

Yani Uluslararası Adalet Divanı’na gidersek sonuç Türkiye için 25 Yunanistan için 75 arasında olacak. Bu, uluslararası kriterlerle adil bir çözüm olacaktır. Ancak Yunan milliyetçileri, cephede bir çatışmaya yol açabilecek bir görüş olan tüm Ege’yi kontrol etmemiz gerektiğine inanıyor.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish