Batı Trakya HaberEditörün Yazıları

BİRLİK Gazetesi Yunanistan’da Birilerini Rahatsız Ediyor

Yunan basını BİRLİK Gazetesi’nin haberlerini takip ediyor, irdeliyor ve yorumluyor.

Yunan basını BİRLİK Gazetesi’nin haberlerini takip ediyor, irdeliyor ve yorumluyor.

Sadece Batı Trakya Türkleri’nin değil, aynı zamanda Yunanistan genelinde haber takip ağı ve güvenilir kaynaklarıyla konulara yaklaşım şekli ve doğru ve tarafsız habercilikte ilk sırada yer alan BİRLİK Gazetesi, her zaman olduğu gibi bu günlerde de Yunanistan gündeminden düşmüyor. Yunan basını BİRLİK Gazetesi’nin haberlerini takip ediyor, irdeliyor ve yorumluyor.

Ancak burada BİRLİK Gazetesi olarak bir hususa dikkat çekmek istiyoruz. Yunan basını ve bazı çevrelere şunu üzerine basa basa gözlerinin içine baka baka söylüyoruz! BİRLİK Gazetesi kimsenin arka bahçesi değil!

Batı Trakya’daki gelşmeleri yakından takip ederek, konulara yaklaşım şekli ile Batı Trakya bölgesinde Azınlığa yapılan haksız uygulamaları, Azınlığın haklarının Yunanistan devleti tarafından ihlal edildiğini, yalan yanlış ve yanlı uygulamalarla Azınlığı uzun vadede asimile etmek, yok etmek isteyen sistemin çarklarına çomak sokuyor. Azınlık insanının “Yunanlı Müslüman” (Ellines Musulmani) olmadığını ve asla olmayacağını akıllarına sokmaya çalışıyor.

Son döneme Batı Trakya’da Amerikan varlığını, hareketliliğini her basın kuruluşu gibi takip etmeye gayret gösteriyor. Kaldı ki bir habercinin de görevi bu olsa gerek. Ancak her nedense bu hizmet ve çalışmamız da birilerini rahatsız ediyor. Altında sürekli birşeyler arıyor. Boşuna!

Biz diyoruz ki; Batı Trakya savaş ve kargaşalardan uzak ve bakir bir bölge. Asırlarca iki toplumun birlikte huzur, barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir bölgeydi!

Ancak her ne hikmetse son yıllara, Yunanistan’ı idare eden hükümetlerin tamamı, siyasileri yerel yöneticileri dahi birlikte yaşadığımız Yunan halkını üzerimize kışkırtmaya, kimliğimizi inkar etmeye ve buradaki Müslüman Türk Azınlığı parçalamaya yönelik projeler üretmeye başladılar. Bu da bölgede ister istemez bir gerginliğin ayak seslerinin duyulmasına neden olmaya başladı.

Biz Amerikalılara karşı değiliz. Ancak bizim Batı Trakya’daki varlığımızı inkara, yeni kimlikler aramaya, bizi yok saymaya, parçalamaya ve gruplara bölmek üzere hareketler yapmaya  kalkışırlarsa eğer, işte o zaman aynen Yunanistan Komunist Partisi’nin yaptığı gibi “Amerikalılar Yunanistan’dan dışarı”, “Amerikalıları Batı Trakya’da istemiyoruz”, “Gittikleri yere kan ve gözyaşı götürüyorlar”,  “Amerikan üsleri kapatılsın” diye pankartlarla rahatsızlığımızı tereddütsüz dile getirir ve demokratik bir şekilde sokaklara dökülerek haykırırız. Bu topraklarda varlığımızı ve kimliğimizi kimseye çiğnetmeyiz! Biz dünyadaki tüm insanları olduğu gibi kabul ediyoruz, kendilerinden bizi de aynen olduğumuz gibi kabul etmelerini bekliyoruz.

BİRLİK gazetesi rahatsız ediyor!          

BİRLİK Gazetesi’nin haber, yazı ve yorumları sadece Batı Trakya’da değil, Yunanistan genelinde oldukça rahatsızlık veriyor olacak ki, gün geçmiyor haberlerine geniş yer verilmesin.

Son olarak Dedeağaç bölgesinde oldukça yoğun bir okuyucu kitlesine sahip olan yerel Yunan gazetelerinden evros24.gr haber sitesi BİRLİK Gazetesine oldukça geniş ve yoğun bir yer ayırmış. BİRLİK Gazetesi’nin gündeme getirdiği Amerikalıların bölgedeki neredeyse tüm faliyetlerinden turun da, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Selanik ve Batı Trakya ziyareti haberlerinin değerlendirildiği bir haber yapmış.

Haberde özetle şu ifadeler kullanılmış:

“Tipik bir durum, günlerdir Amerikan askeri kuvvetlerinin hareketlerini kapsamlı bir şekilde, hassas ve aşırı stresle ele alan azınlık gazetesi BİRLİK’tir. BİRLİK Gazetesi, Amerikalıların silahlarını Dedeağaç’a getiren gemi hakkında ve gemideki Amerikan silahları hakkında detaylı bir şekilde haber yapıyor. Bölgeyi ve gelişmeleri çok özel olarak yakından takip ediyor.”

Haberin linkine buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.evros24.gr/toyrkiko-agchos-gia-tin-amerikaniki-pa/

https://www.ieidiseis.gr/politiki/item/92540-tourkiko-agxos-gia-tin-amerikaniki-parousia-stin-dytiki-thraki

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish